«
  1. Anasayfa
  2. Aşk ve İlişkiler
  3. En Duygusal 15 İlhan İrem Şarkıları

En Duygusal 15 İlhan İrem Şarkıları

ilhan irem şarkıları

Dünyanın en anlamlı şarkıları olan İlhan İrem Şarkıları aşkın her rengini hissetmenizi sağlıyor. Çünkü o hem nostaljinin hem de bugünün aşk adamı.

Bir İlhan İrem geçiyor bu dünyadan haberiniz var mı? Naif, ruha dokunan sesi, bir daha asla benzeri yapılamayacak şarkıları, gerek aşkı, gerekse hüznü ve mutluluğu harmanlayan, kulakların pasını silen eşsiz şarkıları… Bazı şeyler tarif edilmez, yaşanır. Ruha dokunan şeylerdir bunlar ve çok az şey bunu başarır.

Lafı fazla uzatmadan, en güzel İlhan İrem şarkıları ile sizi baş başa bırakıyor, ruhunuzun derinliklerinde bir yolculuğa sizi davet ediyoruz.

İlhan İrem Tüm Şarkıları 1 – İlk Gülücükler

YouTube video

Bazı şarkılar geçmişte yaşanılan hislerin kapısını çalarken aynı zamanda şimdiyi de anlatırlar. Aynı bu şarkıda olduğu gibi…

Güzel gelecek günlerin gecesi sisli olurmuş

Yarının güzelliğini örüyor gözyaşların senin…

Şarkının ilk girişinde geçen bu sözler, ne de güzel anlatıyor hem dünü, hem de bu günü. Umudu anlatmak ancak bu kadar güzel ve içten olabilirdi. Bu şarkıyı mutlaka dinlemenizi, içinize umut tohumlarının ekilmesini gönülden istiyoruz. Eğer bu yazıyı okurken şarkıyı dinlemeniz mümkün değilse lütfen linki kaydederek sonra izleyin ( watch later ).

2 – İlhan İrem Olanlar Olmuş

YouTube video

İrem, olanlar olmuş şarkısında tabiri caizse suya sabuna dokunmadan özlemi, hayal kırıklığını, döndüğünde hiçbir şeyi eskisi gibi bulamadığını öyle güzel anlatmış ki tüm bu duyguları ifade etmek için tek bir şarkı yeter dedirttiriyor. Bu kadar eski olup da eskimeyen kaç şarkı vardır ki?

3 – İlhan İrem Sürgün Gibi Masallarda

YouTube video

Kalitesi adından belli, aynı zamanda beş bilinmeyenli denklem gibi. Sürgün gibi dese de başında, masal demeyi de ihmal etmemiş yaşadıklarına. Daha önce İlhan İrem şarkıları dinlemeyenler sadece şarkının adına baktıklarında bir şey anlamayabilirler.

Neticesinde sürgün gibi masallarda isimli bir şarkı en fazla ne anlatır da övüldüğü kadar derin olabilir öyle değil mi? Biz cevap verelim değil! Bu şarkıya özellikle bir çalışma ( working) anında açın, beyninizin boşaldığını, konsantrasyonunuzun arttığını fark edeceksiniz. Bizden söylemesi!

4 – İlhan İrem Yazık Oldu Yarınlara

Yazık oldu yarınlara şarkısı İlhan İrem’in toplum tarafından en sevilen şarkılarından biriydi. Aşkı söylemek var, bir de aşkı yaşayarak ilmek ilmek dokumak var. İşte İrem, aşkı dokuyan bir sanatçı olduğundan şarkının sözleri, hele ki müziğinin o eşsiz yumuşaklığı adeta kalbe işliyor.

Bu şarkıyı bir kez dinledikten sonra sürekli dinlemek isteyecek, eğer internetin azizliğine uğrayıp yükleniyor ( loading ) yazısını görürseniz şarkı açılana kadar iddia ediyoruz ki sabırsızlanacaksınız.

5 – İlhan İrem İşte Hayat

YouTube video

İlhan İrem’in en keyifli şarkılarından biri olan işte hayat, adeta insanın içini cıvıl cıvıl yapıyor. Şarkıyı dinlerken sanki şarkı söyleyenle konuşur gibi ona hak veriyorsunuz. Bu şarkı kendi içinde çelişmeyi şu satırlarla öyle güzel özetlemiş ki:

Öyle uzak şimdi bana yaşadığım hatıralar

Bir bulanık film sanki senle dolu dakikalar

Bak yine de zaman zaman düşünürsem gözlerini

Her yanımı anlatılmaz, yemyeşil bir sızı kaplar

Burada İrem, seninle yaşadığım anılar artık bulanık olsa da aklıma gelince hala yüreğim sızlar demek isterken, terkedilmenin acıttığını ama zamanın da her şeyin ilacı olduğunu vurguluyor.

Ah İlhan İrem iyi ki varsın! Yoksa kendi içinde çelişmenin bile bu denli sözlere güzel dökülebileceğini kimden öğrenirdik biz? Ayrıca bu şarkının çok da enteresan bir klibi var. Klibi dilerseniz youtube üzerinden izleyebilirsiniz ( watch ).

6 – İlhan İrem Anlasana

YouTube video

İlhan İrem’in eski ve yeni jenerasyon tarafından en bilinen şarkısı hiç kuşkusuz “anlasana”. Nasıl ifade edilebilir ki bu şarkı? Hani birine şarkı tavsiyesi vereceğiniz zaman “bu şarkı çok güzel dinle” diyebilirsiniz, ancak bu şarkıya sadece güzel demek, şarkının varlığına ihanet olur gibi.

Hiçbir şarkı özlemeyi, anlaşılmamayı ve beklemeyi bu denli yerinde anlatamazdı.

Anlasana anlasana

Biraz da gerçekleri anlasana derken ki sesine yansıttığı çaresizlik ancak usta bir sanatçının eseri olabilirdi.

İlhan, “yıllar var ki ben böyle, bekliyorum özleminle” derken adeta tüm özleyenlerin iç sesi olmuş, şarkının samimiyeti şarkıya o kadar popüler yapmış ki zamanımıza kadar gelmiş. Ben böyle bekliyorum derken hafif de olsa yükseğe çıkan sesi, size de sanki İlhan İrem’in gerçekten hasreti ile yandığı biri var gibi hissettirmiyor mu?

7 – İlhan İrem Yemyeşil Bir Deniz Senin Gözlerin

YouTube video

Bir göz rengi üzerine en fazla ne yazılabilir? Geçmişten günümüze gelene kadar göz rengi üzerine bir çok şarkı yazıldı ve söylendi. Kimileri günümüze kadar ulaşıp hala dinlenirken, kimileri yarı yolda kaldı kayboldu gitti. Öyle bir şarkı düşünün ki gözler bir deniz, seven kişi bir sandal…

Öyle bir şarkı düşünün ki bir deniz senin gözlerin derken kalbe dokunuyor. Ya da bir deniz düşünün aynı sevgilinin gözleri, deniz senin, deniz sevgilinin, nereye baksanız o… Ya da en iyisi düşünmeyin siz buyurun şarkıyı dinleyin.

8 – İlhan İrem Konuşamıyorum

YouTube video

Konuşamıyorum şarkısı da İlhan İrem’in en bilinen ve unutulmaz asla eskimez şarkılarından biridir. Çoğu kişi bu şarkıyı “sazlıklardan havalanan” olarak bilir.

Bu şarkıyı dinlerken süre ( duration ) kavramınızı yitirecek, kaç defa ard arda  dinlediğinizi sayamayacaksınız. İrem’in her şarkısı gibi bu şarkısı da kesinlikle dünden yarına dinlenecek, asla eskimeyecek şarkılardan biri.

9 – İlhan İrem Gemiler Döner Geriye

YouTube video

Otobüstesiniz. Başınız cama dayalı. Hafiften yağan yağmur cama vuruyor. Elinizde telefon. Birden telefonunuzun canlı radyo dinle uygulamasına giriş yaptınız ve karşınıza bu harika şarkı çıktı. Etkileceğinizden eminiz. Öyle ki İrem, bu şarkısında adeta soru sorarak insanı içsel dünyasına döndürüyor.

Şarkının giriş kısmı sorular ile doluyken, devamı adeta o sorulara cevap niteliğinde olmuş. Video klibini izlemek isterseniz, youtube’u ziyaret edin. Orada ki görüş sayısı ( opinion count ) diğer bir deyişle görüntülenme sayısını gördükten sonra asla eskimeyecek bir şarkı olduğunu siz de anlayacaksınız.

10 – İlhan İrem Akşamüstleri

YouTube video

Akşamüstleri isimli bir besteyi yapsa yapsa İlhan İrem yapardı zaten! Yine bir özlem şarkısıyla karşımıza çıkan İrem, bu şarkısıyla da adeta “özlem ve aşk şarkıları benim işim” diyor.

Müzik küresel bir olgudur. İşte İlhan İrem de her şarkısında olduğu gibi bu şarkısında da müziğiyle Türk, yabancı fark etmez herkesin gönlüne dokunuyor.

11 – İlhan İrem Yalnızlık Penceresi

YouTube video

Sizce de bu şarkı tam olarak günümüz insanını anlatmıyor mu? Üstelik sıkı durun, bu şarkı aslında Özdemir Asaf şiiri… İrem yine üstatlığını konuşturarak zaten harika olan bu şiiri bestesiyle birleştirmiş ve daha da mükemmel bir hale getirmiş. İlhan İrem şarkıları şiire bile ayrı bir pencere açmış gibi.

Şiir, şiir olarak durduğunda kimsenin görmediği buğulu bir cam ardındayken, güzel bir besteyle birleşince buğu ortadan kalkmış da görüntü netleşmiş gibi. Eğer bir gün yolunuz bu şarkıya düşerse, eminiz ki siz de sözlerinde bu günün insanını bulacak, müziği ile büyüleneceksiniz.

12 – İlhan İrem Samanyolu

YouTube video

Bu şarkı için söylenebilecek en güzel şey kesinlikle sizi maddesel alandan çıkarıp ruhani alana taşıdığı. Şarkıyı dinlerken, müziğin sizi alıp adeta başka yerlere götürdüğünü hissedeceksiniz.

Eski şarkıların değeri pek bilinmese de bu şarkının görüntülenme ( views ) sayısına baktığımızda hala değerini bilenlerin olduğunu bir nebze de olsa anlıyoruz.

13 – İlhan İrem O Benim Gözü Pek Yalnızlığım

YouTube video

Bu şarkıyı dinleyen hiç kimsenin “beni anlatmıyor, benden parça yok, ben değilim” diyebileceğine inanmıyoruz. İlhan İrem öyle bir şarkı yapmış ki kimsenin kendini bulmaması imkansız. Günümüz ilişkilerini de gayet güzel anlatan bu şarkının üzerinden yıllar geçmiş olabileceğine inanıyor musunuz?

Açın bilgisayarınızı, alın kahvenizi isterseniz FN/F7’ ye tıklayarak şarkıyı “ilhaniremvevo” formatında açarak bilgisayarınızın ana ekranında, küçük ekranda çalmasını sağlayın ve işlerinizi yapmaya devam edin. Tabii şarkı da kaybolmazsanız.

14 – İlhan İrem Buruk

YouTube video

Canlı radyo dinler misiniz? Eğer dinliyor iseniz 70-80 müzikleri çalan bir kanal açtığınızda bu güzelim şarkı ile muhakkak karşılaşacaksınızdır. Çıktığı dönem listeleri yerle bir eden bu şarkı, sözleri ile de hakkını veriyor.

İlhan İrem şarkıları dediğinizde şu an bu şarkı çok kişinin aklına gelmeyecek olsa da adeta gizli bir hazine. Sahi İlhan İrem bile bu şarkısın da kaldı mı eski aşk, eski tat diyorsa, şu zamanda aşk hala var mıdır? İlhan İrem kulakların pasını silmekle kalmıyor, kaç yıl aradan sonra bile insana hayatı sorgulatıyor.

En Duygusal İlhan İrem Şarkıları 15 – Bezgin

YouTube video

İlhan İrem ’in bu şarkısı 2000’li yılların başında hayatımıza girdi. Diğer şarkılarına oranla daha yeni sayılabilecek bir şarkı. Arama motorunuza radyo dinle yazıp slov müzikler çalan bir kanal açarsanız, bu şarkı ile karşılaşma ihtimaliniz var. Biz  yine de sizler bu güzelim şarkıyı karşılaşmayı beklemeden dinleyin diye bir link ekledik.

Bakmayın İlhan İrem’in umutsuz gibi görünen şarkılar yaptığına. Her şarkısında öyle alt mesajlar veriyor ki umutsuzluğunun içinde umut, hasret içinde vuslat, isyan içinde aşk var…

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Müziğin Sağlık Üzerindeki Etkisi ve Müzik Terapisi

  2. Pingback: En Güzel Yeni Yıl Mesajları