• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evde Kokulu Mum Yapımı ve Çeşitleri

Candles
 • Beğen
  Loading...

Evde kokulu mum yapımı boş zamanınızı değerlendirmeniz için çok iyi bir yöntem. Ayrıca evinizde mum yapıp satarak para da kazabilirsiniz. Birçok kişi evinde yaptığı mumları satarak para kazanmakta ve boş vakitlerini değerlendirmekte.

Bu yazımızda sizler için evinizde farklı farklı mum yapım şekillerini ve nasıl yapıldıklarını anlatacağız. Mum ışığında film izlemeyi, arkadaşlarınızla sohbet etmeyi, romantik bir ortam yapmayı ya da loş ışık seven kişilerin bu yazımıza kesinlikle bakmalı.

Eski Mumlardan Kokulu Mum Yapımı Zor Mu?

evde kokulu mum yapımı

evde kokulu mum yapımı

Aklınıza gelen neredeyse tüm mum çeşitlerini evinizde yapmanız mümkün. Mum yapım işlemi ise düşündüğünüzden çok daha basit. Tek ihtiyacınız olan şey yapmak istediğiniz mum çeşidini belirlemek. Ardından bu mum çeşidi için malzemeleri temin ederek kısa bir şekilde istediğiniz mum çeşidini yapabilirsiniz.

Mum yapımında kullanılan malzemelerin neredeyse hepsini marketlerden bulabilirsiniz. Yazımızda anlatacağımız parafinin bir kalıbını uygun bir fiyata bulabilir ve bir kalıp parafin ile oldukça fazla mum yapabilirsiniz.

1 – Evde Kokulu Mum Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

evde kokulu mum yapımı

evde kokulu mum yapımı

Kokulu mum birçok kişinin sevdiği bir mum çeşididir. Yandığı zaman kattığı güzel havanın yanı sıra yaydığı güzel koku ile ortama adeta renk katar. Evde kokulu mum yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler ise şunlardır;

 • Parafin
 • Koku esansı ( isteğinize göre en sevdiğiniz kokuyu seçebilirsiniz)
 • Silikon mum kalıp
 • Mum fitil ipi
 • Mum ipi çıtçıtı
 • Toz mum boyası

Bu malzemeleri temin ettikten sonra bir tencereye su koyun. Ardından tencerenin içine bir cezveye koyun ve cezvenin içine parafini atarak eritmeye başlayın. Aynı zamanda bu yönteme benmari yöntemi denmektedir. Eridikten sonra toz mum boyasını ne kadar yoğun olmasını istiyorsanız içine dökün ve tam karışana kadar bir müddet karıştırın.

evde kokulu mum yapımı

evde kokulu mum yapımı

Ardından mum fitil ipinin bir ucuna 2 düğüm atın. Mum ipi çıtçıtını düğümlü kısma kadar sokun ve pense yardımı ile çıtçıtın ucunu sıkın. Evde kokulu mum yapımı işleminin sonra ki kısmında ise parafinin içine en fazla 3 – 4 damla koku esansı damlatın.

Mum kalıbının içine ipi yerleştirin ve ardından parafini bu kalıplara yavaş yavaş dökün. Soğuma ve donma işlemi için bir süre bekleyin. Ardından silikon mum kalıpların kenarlarını elinizle gevşetip mumları kalıptan çıkarın. ( çıkarırken kesici alet kullanmazsanız ya da silikon kalıba herhangi bir zarar vermezseniz defalarca kullanabilirsiniz.)

evde kokulu mum yapımı

evde kokulu mum yapımı

Vanilya Kokulu Mum Nasıl Yapılır ?

Ayrıca Vanilya kokulu mum nasıl yapılır sorusu farklı mum çeşidi yapmak isteyen herkesin merak ettiği bir konudur. Koku esansını vanilyalı seçtiğiniz takdirde aynı aşamaları uygulayarak vanilya kokulu mum yapabilirsiniz.

2 – Pastel Boyadan Mum Yapımı

evde kokulu mum yapımı

evde kokulu mum yapımı

Pastel boyadan mum yapımı oldukça basit ve pratik bit mum yapımıdır. Evde kokulu mum yapımı size basit geldiyse pastel boya ile mum yapımına oldukça şaşıracaksınız. Pastel boya, tabak ve çakmak. Bu üçü mumumuz için yeterli olacak.

Malzemelerimizi hazırladıktan sonra pastel boyanın bir ucunu tabağın üstünde çakmak yardımı ile ısıtıyoruz. Pastel boya ısındıktan sonra tabağa damlamaya başlayacak. 5 – 6 damla tabağa damladıktan sonra eritilen değil diğer ucu eriyip tabağa damlayan kısmın üstüne bastırıyoruz.

Aynı malzeme oldukları için sıcağın etkisi ile yapışacak boyamız tabakta dik bir şekilde duracaktır. Ardından yukarı bakan ilk erittiğimiz kısmı çakmak ile ısıtmaya devam ediyoruz. Bir süre sonra zaten kendiliğinden yanmaya ve ortama ışık saçmaya başlayacaktır.

3 – Evde Hediyelik Mum Yapımı (Portakal Aromalı)

Enteresan mum modelleri isteyenler için çok sevilecek bir mum çeşididir. Hem kokusu ile hem de dekoratif duruşu ile evlerinize renk katacak bir mum modelidir. Malzemelerimiz ise çok basit bir portakal ve sıvı yağ. Zeytinyağı, mısır yağı ya da ayçiçek yağı hiç fark etmez.

Kokulu Mum Yapımı

Kokulu Mum Yapımı

Portakalımızı dikkatlice ikiye bölüyoruz. Bölerken dikkatli olmalısınız meyvenin orta kısmında ki kökü bizim için fitil görevi görecek. Bu kısım meyvenin kabuğundan ayrılmamalı. Ardından ortadaki kök kısmı kalacak şekilde meyveyi kabuğundan ayırmamız gerekiyor.

Bu işi yavaş ve dikkatli yapmalısınız orta kısma zarar gelmemeli. Ardından bu kök kısmının bir kısmı dışarda kalacak kadar portakalımızın içine sıvı yağ döküyoruz. Diğer kısmın da aynı şekilde meyvesini kabuğundan ayırıyoruz.

evde kokulu mum yapımı

evde kokulu mum yapımı

Diğer kısmın etrafını çeşitli desenler ile keserek yanan kısmın üzerine kapatabilirsiniz. Bu sayede hem yaydığı ışık artacak hem de çevreye güzel şekiller yansıtacaktır.

4 – Evde Kahve Kokulu Mum Yapımı

Evde kokulu mum yapımı arasında en sevileni kahve kokulu mum yapımıdır. Kahve kokulu mum yapımı çok sevilen bir yöntem olduğu için bu yöntemi esans kullanmadan biraz daha farklı ve basit bir yolla anlatmak istedik. Gerekli malzemelerimiz şunlar;

Kokulu Mum Yapımı

 • Beyaz çubuk mum ( beyaz olması önerilir çünkü içinde kahveler daha belirgin olur)
 • Cam bir kavanoz ya da şişe
 • Kuru kahve çekirdekleri

İlk olarak mumların içinden fitillerini çıkarın ve küçük küçük parçalara ayırın. Evde kokulu mum yapımı kısmında anlattığımız benmari yöntemi ile mumları eritin. Mumların içine su sıçramamasına dikkat edin.

Ardından eriyen mumların büyük bir kısmını farklı bir kaba alarak ısıtmaya devam edin ve ısınırken içine kahve çekirdeklerini dökün. Bir süre birlikte ısıtmaya devam edin. Ardından cam kavanoz ya da şişenin tabanına mumlardan çıkan fitili yerleştirin.

evde kokulu mum yapımı

evde kokulu mum yapımı

Bu yerleştirme işleminin ardından ilk önce kahve çekirdeği olan kabı yavaş bir şekilde kavanoza boşaltın. Bu kabı tamamen boşalttıktan sonra diğer mum dolu kabı da üstüne boşaltın ve serin bir yerde soğumasını bekleyin.

5 – Şeffaf  Jel Mum Yapımı

evde kokulu mum yapımı

evde kokulu mum yapımı

Evde kokulu mum yapımı tarzında yapabileceğiniz çok kullanışlı ve çok dekoratif bir mum çeşididir. Mağazalarda çok pahalı bir şekilde ulaşacağınız bir mum çeşididir. Şeffaf mum yapımı ile bu masraflardan kendinizi kolayca kurtaracaksınız. Sizler için basit sadece şeffaf olan bir modeli değil evinize renk katacak bir mum modeli için malzeme listesi vereceğiz.

 • İstediğiniz boyutta bir cam kavanoz ya da şişe (boyutu tamamen size kalmış)
 • Bu kavanozun içine koyabileceğiniz içinde fazla yer kaplamayan figürler( çiçek, küçük oyuncak gibi istediğiniz her şey olabilir)
 • Silikon tabancası ve silikon
 • Mum fitili ve çıtçıt
 • Şeffaf jel
evde kokulu mum yapımı

evde kokulu mum yapımı

Cam kavanoz ya da şişemizin içine silikon tabancası ile silikonumuzu sıkıyoruz. Ardından içine yerleştirmek istediğiniz figür ya da çiçek gibi mumunuzun içinde görünmesini istediğiniz şeyi buraya yapıştırıyoruz. Yapıştıktan sonra içine az miktarda su koyuyoruz.

Sonrasında şeffaf jelimizi benmari yöntemi ile eritiyoruz. Mum fitilimizin bir ucuna 2 düğüm atıyoruz ve fitilimizi bu düğüme kadar soktuktan sonra pense ile sıkıyoruz. Ardından cam kavanozumuzun içine yerleştiriyoruz.

evde kokulu mum yapımı

evde kokulu mum yapımı

Jelimiz eridikten sonra cam kavanozumuzun içine yavaş bir şekilde dökmeye başlıyoruz. İsterseniz jelin içine istediğiniz bir esanstan damlatarak kokulu hale getirebilirsiniz. Evde kokulu mum yapımı ve normal mum yapımları son derece basit ve kullanışlıdır. Ayrıca istediğiniz mum modelini bulamıyorsanız çok kısa zamanda kendiniz istediğiniz şekilde yapabilirsiniz.