Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kişisel Bakım
 4. »
 5. 10 Dakikada Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

10 Dakikada Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Bilgece Bilgece - - 12 dk okuma süresi
7 0
evde-tirnak-bakimi-nasil-yapilir

Evde tırnak bakımı oldukça kolay ve rahat yapılabilecek bir işlemdir. Özellikle evde daha fazla zaman geçirilen şu dönemlerde, yapılabilecek hemen her bakımı evde yapmak ilk tercih edilen seçenek olmaktadır. Tırnak bakımı görsel olduğu kadar sağlık açısından da önemli bir yere sahiptir. Uzun olsun, kısa olsun el ve ayak tırnak bakımları mutlaka düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Tırnak bakımı için neler yapılabilir gelin birlikte inceleyelim.

YouTube video

Tırnak Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Tırnak denilince akla ilk gelen kadınlar olmaktadır. Fakat cinsiyet fark etmeksizin hem kadınların hem de erkeklerin tırnak bakımına ve hijyenine önem vermeleri gerekmektedir. Artık günümüzde tırnak bakımına daha fazla önem verilmektedir. Öyle ki sadece tırnak bakımı yapan işletmelerin sayısı giderek çoğalmaktadır. Ama bu, evde tırnak bakımı yapılamaz demek elbette ki değildir. Peki ama tırnak bakımı evde nasıl yapılır diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz.

Öncelikle tırnakların uzunluğunu sadece tırnak makası ile ayarlamak yetmemektedir. Mutlaka sonrasında bir törpü yardımı ile düzeltmek gerekmektedir. Bu işlem, görüntü olarak daha güzel görünse de sağlık açısından da çok önemlidir. Özellikle tırnak sağlığı için kullandığınız malzemelerinde temizliğine dikkat edin.

Sırasıyla tırnaklarınızı tırnak makası yardımı ile kestikten sonra törpüleyerek düzeltme işleminiz, olası tırnak batması sorunlarını ortadan kaldırır. Sonrasında, başka bir şikayetiniz yok ise ellerinizi ve tırnak aralarınızı iyice yıkadıktan sonra ellerinize bir nemlendirici sürebilirsiniz. Fakat evinizde doğal yöntemlerle tırnaklarınıza daha özenli bir bakım yapmanız da mümkündür.

Tırnak Bakımı Evde Doğal Yöntemler İle Nasıl Yapılır?

Tırnak bakımı ertelenmemesi gereken ve düzenli bir şekilde yapılması gereken bir bakımdır. Profesyonel olarak bu işi yapan bir yere gitmeye vaktiniz yok ise, tırnak bakımı evde doğal yöntemlerle yapmak da mümkündür. Evde tırnak bakımı yapabilmeniz için genellikle evinizde halihazırda bulunan malzemeler işinizi görecektir.

evde-tirnak-bakimi-nasil-yapilir
Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Yapmanız gereken şey öncelikle tırnağınızın ihtiyacı olana bakımı belirlemektir. Örneğin; tırnaklarınız sürekli kırılıyorsa güçlendirmelisiniz, sürekli oje sürüyor veya sigara kullanıyorsanız sararmış tırnaklarınızı beyazlatmak için bir bakım uygulamalısınız, tırnak yeme sorununuz var ise ona göre bir bakım yapmalısınız. Dolayısı ile sizin tırnak yapınıza ve alışkanlıklarınıza göre evde bakım şekliniz de değişim göstermektedir.

Evde tırnak bakımı konusunda kullanabileceğiniz malzemelerden birisi hindistan cevizi yağı olmaktadır. Hindistan cevizi gerek cilt bakımı gerekse tatlandırıcı olarak mutfaklarda yerini almaktadır. Hindistan cevizi yağını tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize sürerek bakım yapabilirsiniz. Tırnaklarınızın canlı renkte olmasını sağlarken, tırnak etlerinizi de yumuşatacaktır. Tırnak etlerini güçlendirmek için masaj yapın. Düzenli olarak tırnaklar için kullanıldığında daha kolay ve doğal bakım elde edebilirsiniz.

1- Tırnak Bakımı Evde Doğal Limon ile Nasıl Yapılır?

Evde tırnak bakımına dair birçok yöntem ve tarif bulunmaktadır. Bunların başında limon ve karbonat ile bakım işlemi gelmektedir. Tırnak bakımı evde doğal limon ve karbonat sayesinde çok hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Bu işlemde gereken malzemeler yarım limon ve 1 çay kaşığı karbonattır. Uygulama aşaması ise; yarım limon küçük bir kaseye sıkılır ve 1 çay kaşığı karbonat ile beraber karıştırılarak kremsi bir yapı elde edilir.

evde-tirnak-bakimi-nasil-yapilir

Bu karışımı tırnaklarınıza sürüp tırnak fırçası ile fırçalamalısınız ardından bol su ile yıkayarak kurulayabilirsiniz. Bu işlem sayesinde tırnaklarınız hem güçlenecek hem de sararmış tırnaklarınızın beyazlamasını sağlayacaktır. Bu işlemi uygularken tırnaklarınızda oje olamamasına ve tırnak çevrenizde yara olmamasına dikkat etmelisiniz. Yara var ise limon canınızı yakabilir.

2- Evde Tırnak Beyazlatma İşlemi Nedir? | Evde Tırnak Bakımı Tüyoları

Evde tırnak bakımı kimilerine göre zor gibi görünse de aslında oldukça basit yönleri olan, kolay uygulanabilen bir yöntemdir. Evde tırnak beyazlatma işlemi de bunlardan bir tanesidir. Tırnaklarınızın sararmasına birçok farklı neden söz konusu olabilir. Vücudunuzda bazı vitamin ve minerallerin eksikliğinden tutun da sigara kullanımı ve sürekli oje kullanımı da bu sebeplerdendir.

Çok nadir durumlarda tırnak sararması cilt kanseri belirtisi olarak da kabul edilebilmektedir. Tırnaklarınızı evde beyazlatma işleminin bilinen birçok yöntemi vardır. Bu yöntemlere birkaç örnek verecek olursak;

 • Sirke ile tırnak beyazlatma
 • Diş macunu ile tırnak beyazlatma
 • Oksijenli su ile tırnak beyazlatma
 • Limon ve karbonat ile tırnak beyazlat gibi birçok farklı yöntem vardır.

Tırnak Güçlendirici Evde Bakım Nasıl Yapılır? | Evde Tırnak Bakımı Tarifleri

Özellikle kadınların tırnakları ile ilgili en sevimsiz buldukları şey şüphesiz ki tırnaklarının kırılmasıdır. Hele bir de önemli bir toplantı öncesi veya önemli bir iş yemeği gibi en olur olmaz zamanlarda kırılmaları yok mudur? Gerçekten o an çok zor bir andır. Ama bu gibi durumların önüne tırnak güçlendirici evde bakım ile geçmek mümkündür.

Tırnaklarınızı güçlendirebileceğiniz evde yapılacak birkaç kolay tarif ile daha güçlü ve sağlıklı tırnaklara kavuşmanız mümkündür. Bunlara örnek vermek gerekirse;

 • Limon ve zeytinyağı ile tırnak güçlendirme işlemi; bu işlemde 6 damla limon suyunu 3 yemek kaşığı zeytin yağı ile bir kasede karıştırıp tırnaklarınızı bu karışım içerisinde 10 dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede tırnaklarınızı güçlendirirken bakımını da yapmış olacaksınız.
 • Karbonat ile tırnak güçlendirme işleminde ise; 1 su bardağı suyun içerisine atmış olduğunuz 1 yemek kaşığı karbonatın erimesini bekleyin ve ellerinizi bu karışımın içerisinde 15 dakika kadar bekletin, ardından durulayın. Bu işlemi hafta 2-3 defa tekrarlamalısınız.

Yenmiş Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Herhalde tırnak konusunda en sağlıksız ve can acıtanı tırnak yemektir. Bu alışkanlığınızı bırakmak istiyor ve bırakamıyorsanız özellikle kozmetik ürünleri satan yerlerde rahatça bulabileceğiniz acı oje veya acı cila adı ile bilinen renksiz tırnak cilaları size fayda sağlayabilir.

evde-tirnak-bakimi-nasil-yapilir

Yenmiş tırnak bakımı işleminize bu cilayı sürerek başlayabilirsiniz. Bu sayede tırnaklarınızı ağzınıza götürdüğünüzde kötü bir tat alacağınız için tırnaklarınızı yeme isteğiniz ortadan kalkacaktır. Tırnaklarınızı bu işlem sayesinde uzattıktan sonra, tırnak yapınızın ihtiyacına göre yukarıda bahsedilen işlemlerden biri ile evde tırnak bakımı uygulayabilirsiniz.

Çirkin Tırnaklar Nasıl Güzelleştirilir?

Tırnak bakımı evde doğal yöntemlerle yapım işlemlerini yaptınız ama tırnaklarınız hala gözünüze şekilsiz ve çirkin görünüyorsa uygulamanız gereken başka bir yöntem bulunmaktadır. Çirkin tırnaklar nasıl güzelleştirilir sorusuna cevaben profesyonel ellerde yaptırabilir veya evinizde kendiniz manikür yapabilirsiniz.

Manikür işlemi ile varsa tırnaklarınızın etrafındaki etler, tırnak et makası yardımı ile alınıp, tırnaklarınız bir törpü yardımı ile şekillendirilmektedir. Bu sayede tırnaklarınız daha sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşmuş olacaktır.El tırnaklarınız kadar ayak tırnaklarınızın da bakıma ihtiyacı vardır. Vücudunuzun büyük yükünü çeken ayaklarınız için de bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Ayak Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde tırnak bakımı denilince aklınıza sadece el tırnaklarınız gelmemelidir. Unutulmamalıdır ki el tırnaklarınızın olduğu kadar ayak tırnaklarınızın da bakıma ihtiyacı vardır. Nihayetinde yukarıda da belirtildiği gibi vücudun yükünün büyük kısmını ayaklarınız çekmektedir. Ayak tırnak bakımı ile ilgili genellikle en çok şikayet tırnak batması sebebi ile oluşmaktadır.

evde-tirnak-bakimi-nasil-yapilir

Tırnak batması sorununun iki temel sebebi vardır bunlardan ilki yanlış tırnak kesimi, diğeri ise dar ayakkabı giymektir. Ayak tırnaklarınızın pedikürünü yaparken mutlaka köşeleri sivri bırakmamaya özen gösterin. Sivri bırakılan ayak tırnak köşeleri uzadıkça etinize batar ve bu da çok ağrılı ve sancılı bir süreç geçirmenize sebep olur. Ayak tırnaklarının köşeleri mutlaka oval şekilde törpülenmelidir.

Sosyal yaşantınızı ayak tırnaklarınız ile ilgili olumsuz yönde etkileyen bir diğer unsur da tırnak mantarıdır. Bu sorun için de hava alan ayakkabılar tercih etmeli, ayaklarınızı ıslak bırakmamalı ve mantar oluşumunu iyileştirip, onaran tıbbi ürünler kullanmalısınız. İyileşme sonrası tırnak bakımı adımlarınızı daha sağlıklı gerçekleştirebilirsiniz.

Evde doğal tırnak bakımı yapabildiğiniz gibi saçınız ve cildiniz için de bazı tarifler ortaya koyabilirsiniz. Özellikle saçlarnız için yapabileceğiniz bakımların sayısı gün geçtikçe arttırmaktadır. Bakım yöntemlerinden birisi de zeytinyağıdır. Saça Zeytinyağı Sürmek Faydalı mı? 4 Farklı Mucizevi Faydası yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.