Fibromiyalji ile İlgili Bilmeniz Gereken 10 Konu!

fibromiyalji-bilmeniz-gereken-16-konu
 • Beğen
  Loading...

Fibromiyalji, kadınlarda üç kat daha fazla olmak üzere erkeklerde de görülen fizyolojik ve psikolojik bir rahatsızlıktır. Günümüzde giderek artan görülme sıklığı ve teşhis zorluğu hastalık hakkında araştırma yapmaya kişileri yönlendirmiştir. Yapılan teşhisler neticesinde tanı alan bireyler ise daha önce bu hastalık ile karşılaşmadığı için tanı hakkında araştırma yapmaktadır. Temelde sinsi bir şekilde ortaya çıkan ve ciddi semptomları olan bir rahatsızlıktır.

1- Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji sendromu yani FMS, kişilerde özellikle kas ve kemiklerde ortaya çıkan yaygın ağrılardır. Ortaya çıkan ağrılar sebebiyle daha çok doktora başvurulsa da tek belirtisi ağrı olarak görülmemektedir. Ağrıların yumuşak dokularda ve kemiklerde sık görüldüğü bilinmektedir. Teşhisi genelde diğer hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Fakat uzun süreli devam etmesi ve aslında temelde diğer hastalıklarla ilgili bir veri elde edilememesi tanı almaya yeterli olmaktadır.

2- Fibromiyalji Neden Olur?

Kişiler tarafından fibromiyalji ne demek sorusu kadar neden olduğu merak edilmektedir. Bilimsel olarak yapılan araştırmalar FMS için bir neden bulmakta yetersiz kalmaktadır. Ancak birkaç tane neden olabileceği düşünülen durumlar mevcuttur. İlki, hastalığın kalıtımsal olarak geçmesidir. Gerçekten de aileler arasında sık sık bu aktarımın oluştuğu görülmektedir.

fibromiyalji-bilmeniz-gereken-16-konu

İkinci bir teori ise travma ve stres bozukluğu sonrası ortaya çıkmasıdır. Kişiler yaşadığı zorlu olaylara karşı vücudunun belirli bölgelerinde özellikle bu ağrıyı yaşamaktadır. Yaşanacak olay kişiyi fiziksel olarak etkileyebildiği gibi aynı zamanda tamamen psikolojik bir durum da olabilmektedir.

Son olarak fibromiyalji nedeni ise beynin sinir sistemiyle alakalı olduğu yönündedir. Beyinde bulunan sinirler organlardan aldığı reaksiyonları beyne ileterek bir tepki geliştirmektedir. Acı hissini tanımlayan sinirlerin bilgiyi beyne götürdüğünde oluşan bozulma sebebiyle beynin acıyı daha yüksek bir seviyede algıladığı yönünde düşünceler bulunmaktadır.

3- Fibromiyalji Tanısı Nasıl Alınır?

Fibromiyalji tanısı almak için kesin bir tanı yöntemleri bulunmamaktadır. Bir hekim tarafından hastanın şikayeti dinlenir. Kısa süreli değil uzun süredir devam eden ağrılar, duygusal durumda değişiklikler neticesinde farklı hastalık olasılıkları ele alınır. Hastanın şikayeti farklı bir sağlık sorunuyla açıklanamıyorsa fibromiyalji tanısı koyulmaktadır.

4- Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

FMS denildiğinde akla ilk olarak katlanılmaz ağrılar gelmektedir. Oluşan ağrılar başta katlanabilir olmakla birlikte zamanla birlikte katlanılamaz bir boyut almaktadır. Fakat sadece belirtiler arasında ağrıdan bahsetmek mümkün değildir. Fibromiyalji belirtileri:

 • Eklemlerde ağrı,
 • Sürekli yorgunluk,
 • Uzun süreli uyunulsa da geçmeyen uykusuzluk,
 • Genel uyku problemleri,
 • Baş ağrısı,
 • Depresyona meyilli olmak/depresif ruh hali,
 • Kaygılı bir yaşam sürdürmek,

fibromiyalji-bilmeniz-gereken-16-konu

 • Dikkat dağınıklığı,
 • Odaklanma problemleri,
 • Özellikle alt karın ağrısı,
 • Zaman zaman kalp krizi geçirir gibi olmak,
 • Nefes problemleri,
 • Spor ya da egzersiz yaparken çabuk pes etmek,
 • Günlük işleri yapabilecek gücü bulamamak belirtiler olarak gösterilir.

A- Fibromiyalji Noktaları Nelerdir?

Fibromiyalji noktaları, ağrıların oluştuğu ve hastalığın teşhisi sırasında göz önünde bulundurulan noktalar olmaktadır. FMS için; baş bölgesi, ense, omuz üstleri, alt karın bölgesi, kalçalar, dizler olmaktadır. Bunun yanı sıra dirseklerde ve özellikle göğüs bölgesinde ağrı oluşur. Öyle ki göğüs ağrısı çoğu zaman kalp krizi ile benzerlik gösterir. İnce ancak derinden bir ağrı saplanmaktadır. Nefes kesilmesi de ortaya çıkar kalp krizi ile karışabilmektedir.

B- Fibromiyalji Noktaları Görsel Hali

fibromiyalji-bilmeniz-gereken-16-konu

5- Fibromiyalji Atakları Hangi Sıklıkta Gerçekleşir?

FMS araştırmalar neticesinde görülüyor ki kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla görülmektedir. Atakları da kadınlarda daha çok ortaya çıkar. Fibromiyalji atakları belirli bir sürede gerçekleşir gibi net bilgi vermek oldukça zordur. Fakat hastaların hayatının genel olarak etkilendiği ortadadır. Hayat kalitesini ciddi anlamda düşürmektedir.

Ağrılar anlık olarak ortaya çıkar. Direkt olarak katlanılmaz bir ağrı olabildiği gibi hafif ağrılarla da başlayabilir. Fakat hastaların genel olarak uykusuzluk, uykuyu alamama ya da depresyon halleri her gün ortaya çıkmaktadır. Kemik ağrıları ile kalmayarak aynı zamanda baş ağrısının de eşlik ettiği görülmektedir.

6- Fibromiyalji Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Hayattan enerji ve keyif alamama durumları, çözüm bulunamayan ağrılardan dolayı sık sık hastalar tarafından fibromiyalji tedavileri araştırılmaktadır. Hastaların karşılıksız bulduğu tedavi yöntemleri karşısında farklı yöntemleri de denediği görülüyor.

A- Fibromiyalji Egzersizleri

Egzersizler normal yaşamda dahi kişilerin fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Fakat FMS genel olarak hareket etme gücünün olmamasından kaynaklı olarak egzersizi zorlaştırmaktadır. Hastalar tarafından yine ortalama bir egzersiz yapılabilir. Uzmanlar tarafından yapılan öneriler arasında başta hafif egzersizlere yönelmek bulunuyor.

fibromiyalji-bilmeniz-gereken-16-konu

Fibromiyalji Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hafif egzersizler olarak başta yürüyüş, germe hareketleri ile başlangıç yapılıp kademe kademe artış yapılabilir. Tempolu yürüyüş, koşu, yüzme gibi sporların zaman içinde iyi geldiği bilinmektedir. Yoga yapmanın da başlangıç olarak faydasının olduğunu belirten uzmanlar bulunmaktadır. Fakat ilk başta ağır sporlarla başlamamalısınız yoksa ağrılarınız artabilir.

B- Fibromilyaji İlacı : Fibromiyalji İlaçları İsimleri Nelerdir?

Fibromiyalji tedavi yöntemleri arasında ilaç kullanımı da bulunmaktadır. İlaçlar tam çözüm bulmaktan ziyade rahatsız olunan durumları ortadan kaldırmak adına tercih edilmektedir. Doktor gözetimi olmadan kullanılması önerilmemektedir. İlaçlar:

 • Antidepresanlar: Depresif hale çözüm getirmek, kişilerin serotonin hormonunu arttırmak adına verilmektedir.
 • Ağrı kesiciler: Doktor tarafından ibuprofen, asetaminofen gibi ağrı kesiciler verilerek ağrıların ortadan kaldırılması sağlanmaktadır.
 • Uyku ilaçları: Uyku düzensizliği ve uykudan kalite alamamak adına yazılan ilaçlar arasında uyku ilaçları bulunmaktadır.
 • Antiepilektik ilaçlar: Normalde bu ilaçlar epilepsiyi tedavi eder ancak genel olarak fibromiyalji için de azaltıcı etkiye sahiptir.

C- Fibromiyalji Bitkisel Tedavi Yöntemleri

fibromiyalji-bilmeniz-gereken-16-konu

Hastalıklarda beslenme oldukça önemli bir unsur olmaktadır. Beslenmeye dikkat ederek bitkisel bir tedavi uygulamak mümkün olacaktır. Yumuşak doku ağrıları için:

 • Yeşil yapraklı sebzeler yani marul, ıspanak, roka vs.,
 • Kırmızı meyveler yani çilek, kiraz, vişne vs.,
 • Kalsiyum içeren bitkiler,
 • C vitamini içeren meyveler (portakal, mandalina, limon gibi) tüketebilirsiniz.

Elbette tedavi amaçlı uygulanırken bir diyetisyen tarafından takip edilmesi, liste oluşturulması daha doğru olacaktır.

D- Fibromiyalji Kuru İğne Tedavisi

Kuru iğne tedavisi, IMS tedavisi, ince iğneler kullanılarak uygulanan fizik tedavi yöntemidir. İnce iğnelerin herhangi bir ilaç içermeyen enjeksiyon iğneleri ile kaslara uygulanmaktadır. İnce ya da kalın kaslara bu iğneler uygulanarak kastaki gerginliğin atılması hedeflenir. Özellikle FMS için başlıca kullanılsa da kas ve kemik hastalıkları için doktor gözetiminde uygulanmaktadır.

E- PRP Tedavisi Fibromiyalji

PRP tedavisi fibromiyalji tedavileri arasında yer almaktadır. Hastanan bir miktar kan alınır ve kan içerisindeki plazmalar ayrıştırılarak hastaya tekrar enjekte edilir. Bu yöntem sayesinde yenilenmesi yavaşlayan hücrelerin yenilenme hızı arttırılmaktadır. Temel amacı ağrı sorunlarına ve ortopedik hastalıklara iyi gelmesidir.

7- Fibromiyalji Geçer mi?

Tıp dünyasında yumuşak doku zedelenmesi, ağrısı hastalığı yani FMS için net bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ağrıyı ya da diğer semptomları tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da hastaların ciddi anlamda iyi hissedebilmesi için çaba gösterilir. Egzersizler, kuru iğneler ya da bitkisel yöntemler bunun için bulunmaktadır. Kişilerin ağrılarını en az seviyeye çekerek hayat kalitesi arttırılmaya çalışılır.

8- Fibromiyalji Tedavi Edilmezse Ne Olur?

fibromiyalji-bilmeniz-gereken-16-konu

Hastaların fibromiyalji şikayeti tedavi edilmediği, hafifletilmediği müddetçe semptomlar artarak devam etmektedir. Ağrıların sıklığı ve şiddeti ciddi anlamda artmaktadır. Depresif ruh halleri daha sık görülmeye başlanır. Uyku probleminin sürekli devam etmesi yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürmektedir. Bu tarz durumlar yaşamdan alınacak verimi çok ciddi anlamda etkileyeceğinden iş, günlük rutinler yerine getirilememeye başlanır.

9- Fibromiyalji Hastalarının Yorumları Nelerdir?

Hastaların yorumları incelendiğinde genel şikayetler benzerlik göstermektedir. Birçok birey artan ağrılardan ötürü ev işlerini, normal kişisel bakımlarını bile yerine getiremeyecek bir hale gelmektedir. Aynı zamanda her sabah yataktan kalkmanın zorluğu da ortak konuşulan konular arasındadır. Dert yanılan bir diğer nokta ise genelde toplumda bu hastalığa yönelik bir bilinç olmamasıdır.

Fibromiyalji hastalığına yönelik bilgilerin çok yayılmaması çevre tarafından kişilerin bu ağrıları ve semptomları abarttığı yönünde olmaktadır. Hatta çoğu zaman ‘tembel’ yakıştırması bile yapıldığı söylenmektedir. Oluşan bu algının yıkılması amacıyla paylaşımlar, gönderiler oluşturulmaktadır.

10- Sigara ve Fibromiyalji İlişkisi Nedir?

Sigara kullanımının FMS hastalığına yol açtığına dair herhangi bir bulgu bulunmamaktadır. Fakat Illinois Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre sigara kullanan FMS hastaları, sigara kullanmayanlara göre daha fazla ağrı çekmektedir. Semptomlar içmeyenlere göre daha ağır ve katlanılamaz bir boyut almaktadır.

Kemik ve kas ağrıları için kimi zaman krem, jel formatlar da kullanılmaktadır. Bunlardan birisi Muscoflex olarak karşımıza çıkıyor. Doktor gözetiminde kullanmanız gereken bu krem için, Muscoflex Krem Ne İşe Yarar? 4 Merak Edilen Soru yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI