Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Burcualem Öneriler
  4. »
  5. GBP TL İngiliz Sterlininden Türk Lirasına Döviz Kur Değişimleri

GBP TL İngiliz Sterlininden Türk Lirasına Döviz Kur Değişimleri

Editör Editör - - 6 dk okuma süresi
1 0
GBP TL

GBP TL nedir? Sorusunun cevabına öncelikle GBP hangi ülkenin para birimidir? Sorusunun cevabı ile başlanmalıdır.  Her ülkenin kendi para birimine bağlı olarak uluslararası kullandığı bir kod bulunmaktadır. GBP’nin açılımı ise Great Britain Pound şeklindedir. Bu para kodu İngiltere ve Galler’de resmi para birimi olarak kullanılır. Sterlini temsil eden bir koddur.

 

1 GBP 1 sterlin olarak ifade edilebilir. Bu doğrultuda döviz kurlarında işlem görmekte ve dünya çapında farklı para birimlerine GBP kod sistemi üzerinden değişiklik yapılabilmektedir. Türk parasının sürekli değişen kur değişimleri göz önüne alındığında GBP TL karşılığı çok hareketli ve dalgalı bir değişim grafiği ile karşınıza çıkacaktır.

 

 

GBP TL KARŞILIĞI NE KADARDIR?

GBP TL
GBP TL

İngiliz sterlini GBP TL alış satış çizelgesi son bir yıllık süreç incelendiğinde, İngiliz sterlini Türk lirası karşısında oldukça değer kazanmıştır. Pound olarak da isimlendirilen İngiliz sterlini dünya üzerinde en eski para birimi olarak da bilinir ve bu özelliği ile ön plana çıkar. En çok işlem gören 4 numaralı para birimi olması da onu özellikli kılar.

 

Sterlin fiyatı dünya genelindeki siyasi olaylar, son dakika gelişmeleri, piyasa etkinlikleri gibi olaylardan oldukça etkilenmekte ve dalgalanmalar göstermektedir. GBP TL karşılığı da tüm bu detaylardan etkilenir ve dalgalanmalar gösterir.

 

 

1 – GBP TL 1 Sterlin Kaç TL Merkez Bankası Değeri

Türkiye’de GBP TL dolar, altın ve euro gibi birikim ve yatırım amaçlı kullanılmaktadır.  Her bankada ve döviz büroları arasında sterlin satın alma ve satma fiyatları farkı bulunmaktadır. Bu sebeple son dakika serbest piyasa kurları takip edilmekte ve GBP TL değeri sıklıkla araştırılmaktadır.

 

İngiliz sterlini 1 yıllık süreç içerisinde GBP TL grafiği incelendiğinde GBP TL karşısında %27 değer kazanmıştır. Güncel serbest piyasa kuruna bakıldığında 1 sterlin TL 24,15’ den Döviz alışı kabul ederken efektif satış ise 24,30 TL’dir. Alış ve satış kurları arasındaki farklar kur marjı olarak ifade edilir. Bu farklar banka kâr oranını kapsamaktadır.

 

2 – GBP TL 100 Sterlin Kaç TL

GBP TL

Güncel GBP TL kurlar anlık olarak güncellenmekte ve kur hesaplamaları da bu alış – satışa göre yapılmaktadır. Güncel olarak 100 sterlin alış fiyatı 23.900 satış fiyatı ise 24.150 TL’dir. Tüm yatırımlarınızı bu güncel kurları takip ederek yapabilirsiniz.

 

Türkiye Ekonomisinde Sterlin ve Diğer Para Birimlerinin Payı

GBP TL

Türkiye’de ihracat payının büyük bir kısmı dolar ve Euro ile yapılmaktadır. İngiltere ile yapılan ticaretin yani sterlin 2015 yılı öncesine kadar oldukça sınırlı bir hacme sahipti. 2015 yılı sonrası İngiltere ile yapılan ticaret hızlanmış, Türkiye için Almanya’dan sonra en çok ihracat yapılan ülke haline gelmiştir.

 

Türkiye ihracat payında en çok yeri dolar alıyor. Burada güncel dolar/TL kur değişimleri oldukça önem arz ediyor. Günümüzde USD/TRY doların artmasıyla birlikte ülkemizde alım gücü düşmüştür. Dolarla birlikte ithal ürün fiyatları artmıştır. Ekonomik süreçlerde döviz kurları oldukça önemli rol oynamaktadır.

 

Türkiye ekonomisinde ithalat ve ihracat dengesinde diğer önemli rol ise Euro’ya aittir. Peki 1 Euro kaç TL? Güncel serbest piyasa kurları incelendiğinde 1 Euro 21,30 TL’ ye denk gelmektedir. Son dönemlerde yükseliş gösteren Kur artışları dış ticaret hacminde önemli düşüşlere sebep olmuştur.

 

Kurların artması ile ülke para birimi değer kaybederken, kur düşüşü ile kullanılan para birimi değer kazanır. Bu da ithalat ve ihracat arasındaki dengelerin değişimine sebep olur.  Bunun dışında ihracat ve ithalat arasındaki dengenin bozulması ülkede bazı sıkıntılara sebep olabilir. Bu sıkıntılardan en önemlisi ise enflasyondur.

 

Yatırımcıların En Büyük Merakı! Dolar mı Sterlin mı Almalı?

 

İngiltere’nin resmi para birimi olan sterlin son yıllarda döviz yatırımcılarının portföyünde bulunmakta ve oldukça kârlı sonuçlar getiren para birimi haline gelmiştir. Fakat ülkemizde doların seyri çok daha hareketli olduğu için uzun yıllar yatırımcılar siyasi ve ekonomik gelişmeleri her an takip edip yatırımlarını daha çok dolar üzerinden yapmışlardır.

 

Siyasi, ekonomik, güncel haber ve gelişmelerden Türkiye’de en çok etkilenen dolar ve altın insanlara uzun yıllarda en çok kazanç sağlayan iki yatırım kanalı olmayı başarmıştır. Güncel kurları son dakika haberleri ile takip etmeniz ve yatırımlarınızı bu doğrultuda yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

 

 

YouTube video

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.