«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. İnsülin Direnci Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

İnsülin Direnci Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

burcualem-insulin-direnci-diyeti-nedir-nasil-yapilir-insülin-direnci-hesabi

Birçok kişi internet üzerinden İnsülin direnci ile alakalı araştırmalar yapmaktadır. Bu rahatsızlığın  Tedavisi için insülin direnci diyeti uygulanır. Peki insülin direnci demek ? Vücudun insülin hormonuna tepki vermeyerek glikozu hücre içine gönderememesine bu isim verilmektedir.

YouTube video

İnsülin direncini tetikleyen pek çok etken vardır bunların içinde en çok görülen etken obezitedir. Ancak obezite dışında genetik olarak, az hareket etmek, hamileliğin son 3-4 ayında ve genç yaşlarda büyüme hormonuna bağlı olarak da insülin direnci ortaya çıkmaktadır.

İnsülin direnci hesaplama formul insülin direnci kaç olmalı gibi sorular birçok kişi tarafından merak edilen sorular arasında yer almaktadır.

İnsülin Direnci Nasıl Anlaşılır?

burcualem-insulin-direnci-diyeti-nedir-nasil-yapilir-insülin-direnci-hesabi

Rahatsızlığın ilk belirtisi kan şekerindeki yükselmedir. Çabuk ve sık sık acıkma, sürekli tatlı yeme isteği, hızlı kilo alma, ellerde üşüme ve titreme, yorgunluk ve halsizlik hastalığın en büyük belirtileridir.

Bunların dışında diz kapaklar, dirsekler, sırt ve boyunlarda ve başka bazı yerlerde koyulaşma gibi belirtiler varsa da bu ileri insülin direnci olduğu anlamına gelebilir.

burcualem-insulin-direnci-diyeti-nedir-nasil-yapilir-insülin-direnci-hesabi

İnsülin direnci olan bir üst seviyesi çoğu zaman şeker hastalığıdır ve gelişmesini önlemek için erken tanı ile bunun engellenmesi mümkündür. Bu nedenler erken teşhis son derece önemlidir. Zira insülin direnci diyabet hastalığının bir önceki evresidir.

İnsülin Direnci Ne Demek , İnsülin Direnci Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsülin direnci hesabı yapıldıktan sonra bir sonrası aşama tedavi aşamasıdır. Kişinin insülin direncinde kurtulması için öncelikle yediklerine içtiklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Düzgün ve dengeli bir program ile insülin direnci ile kan şekeri pek tabii düşürülebilir. Bu da insülin direnci diyeti ile olabilir ancak.

İnsülin Direnci Diyeti Nasıl Hazırlanır?

burcualem-insulin-direnci-diyeti-nedir-nasil-yapilir-insülin-direnci-hesabi

Öncelikle İnsülin direnci diyeti kişiye özel bir diyettir bu nedenle alelade, öyle şu kadar kilo fazlam var denerek hazırlanabilecek bir diyet değildir. Bu diyeti hazırlarken kişinin yaşına, boyuna, fiziksel aktivite düzeyine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Tüm bunlara dikkat ederek kan şekerinin hızla düşerek diyetin planlandığı kişinin açlık krizlerine girmemesi için bu diyet olabilecek en iyi şekilde planlanmalıdır.

Kişilerin kan şekerlerini dengede tutabilmek için günde üç anaüç ara öğün yemeleri gerekir. Bu öğünlerin arasında yaklaşık iki buçuk saat olmalıdır.

burcualem-insulin-direnci-diyeti-nedir-nasil-yapilir-insülin-direnci-hesabi

Bu ara öğünler insülin direnci hastaları için oldukça mühimdir. İnsülin direnci diyeti sadece zayıflamak için yapılmaz ve doktor kontrolünde yapılması gereken ve sağlığı için insülin direnci rahatsızlığı olan kişinin kesinlikle uyması gereken bir diyettir.

Bu diyet diğer diyetlerden farklıdır örneğin diğer diyetlerde ekmek yer almazken insülin direnci diyeti planlanırken ekmek kesinlikle çıkartılmamalıdır. Aynı şekilde karbonhidrat ve protein kaynağı besinler de diyette mutlaka dengeli bir şekilde yer almalıdır.

İnsülin Direnci Diyeti Yapan Kişi Nelere Dikkat Etmeli?

İnsülin direnci hesabı yapılıp bu rahatsızlık tespit edildikten sonra bir uzman ile beraber diyet yapılabilir. Peki insülin direnci diyeti listesi nasıl hazırlanmalı neler olmalı. İnsülin direnci diyeti yapan kişinin dikkat etmesi gereken şeyler, tüketmesi ve tüketmemesi gereken gıdalar vardır.

burcualem-insulin-direnci-diyeti-nedir-nasil-yapilir-insülin-direnci-hesabi

Örneğin beyaz ekmek, pirinç pilavı, nişasta, makarna, basit şekerler, fazla yağlı tüm yiyecekler, işlenmiş gıdalar, kuru gıdalar, etlerin dahi yağlı kısımları tüketilmemeli, pilav tüketecekse pirinç pilavı yerine bulgur pilavı illa ki makarna tüketecekse kepekli makarna tüketmeli, yemeklerin yanında salata tüketmeli, karbonhidrat kaynağı olarak tam tahıllı ürünler ve baklagiller tüketilmeli.

burcualem-insulin-direnci-diyeti-nedir-nasil-yapilir-insülin-direnci-hesabi

Ayran, kefir ve süt gibi protein kaynağı gıdalar tüketilmeli, sık sık sebze tüketilmeli ancak sebze kan şekerini yükselteceğinden yemeklerin yanında salata da tüketilmeli. Ayrıca karpuz insülin direnci olan kişiler tarafından dikkatli tüketilmesi gereken meyveler arasında yer almaktadır. Bu rahatsızlığa sahip olanlar 2 dilimden fazla yememelidir.

Uzmanlardan İnsülin Direnci Hakkında Görüşler

İşte insülin direnci diyeti Canan KARATAY yorumları;

YouTube video

Glisemik İndeksin Önemi

Glisemik indeks aynı oranda karbonhidrat içeren gıdaların kan şekerine farklı seviyede etki etmesi nedeniyle ortaya çıkar. Glisemik indeks yemekten iki saat sonra kan şekerinin süratli ya da yavaş yükselmesini etkiler. Yani glisemik indeks bir nevi araçlarda ki hız limiti gibidir 0-55 arası yavaş, 55-69 arası orta, 70 ve üstü ise yüksek glisemik indeksli ürünlerdir. Örnek vermek gerekirse beyaz ekmeğin glisemik indeksi 100’dür ve bu nedenle son derece zararlıdır.

burcualem-insulin-direnci-diyeti-nedir-nasil-yapilir-insülin-direnci-hesabi

Kişilerin beslenme konusunda glisemik indekse dikkat etmeleri diyabet veya insülin direnci hastalıkları olmasa da sağlıklarına oldukça faydalıdır. Düşük glisemik indeksli ürünlerle beslenmek kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır, obezite olma, diyabet hastası olma riskini azaltır ve insülin duyarlılığına da ayrıca oldukça iyi gelmektedir.

Eğer insülin direnci, diyabet rahatsızlığınız yoksa insülin direnci diyetini uygulamanıza gerek yoktur.

burcualem-insulin-direnci-diyeti-nedir-nasil-yapilir-insülin-direnci-hesabi

Ancak yine de bu diyet için yapılması gereken, yenilmesi yenilmemesi gereken şeylere dikkat ederseniz hem diyabet hastası olma riskiniz azalır hem de aşırı kilo almanızı engellersiniz.

Tabii ki sağlıklı bir vücudunuz varsa burada belirtilen tüketilmemesi gereken ürünleri tüketebilirsiniz ancak yine de bu ürünleri sağlığınız için gereğinden fazla tüketmemelisiniz.

Bu sayede sağlıklı bir ömre sahip olur, yanlızca daha şık, fit ve zinde olmak için diyet yaparsınız. Bir hastalıkla mücadele etmek için değil.

İnsülin Direnci Testi Sağlık Ocağında Yapılır mı ?

burcualem-insulin-direnci-diyeti-nedir-nasil-yapilir-insülin-direnci-hesabi

Konu ile alakalı en fazla merak edilen ve araştırılan sorulardan bir de insülin direnci testi sağlık ocağında yapılır mı sorusudur. Bu test tüm sağlık ocaklarında rahatlıkla yapılabilen bir testtir. Ayrıca dilerseniz hastanelerin dahiliye bölümüne giderek de bu testi yaptırmanız mümkündür. Yani kısacası kan alınan ve incelenen tüm merkezlerde bu işlem çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Siz de bu testten yaptırmak istiyorsanız size en yakın sağlık ocağına ya da hastaneye giderek yaptırabilirsiniz.

Ayrıca Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir? konulu yazımıza da göz atarak şeker hastalığının yaygın belirtilerini de öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *