Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi Rehberi
  4. »
  5. İskandinavya Neresidir? Gezilecek Yerler

İskandinavya Neresidir? Gezilecek Yerler

Bilgece Bilgece - - 12 dk okuma süresi
1 1
burcualem-iskandinavya-neresidir-gezilecek-yerler

İskandinavya, kendi kültürüne özgü mitolojisi ve adeta masallardan fırlamış eşsiz görüntüsü ile herkesi kendisine çeken bir ülkedir. Pek çok kitap, dizi ve filme konu olan İskandinav Mitolojisi insanların İskandinav bölgesine olan ilgisini daha da arttırmaktadır. Peki, İskandinav ne demek? Aslında Kuzey Avrupa’da ülkelerin oluşturmuş olduğu yarımadaya verilen isimdir. Danimarka, Finlandiya, İsveç, Norveç ve İzlanda İskandinav ülkeleridir. Yine bu ülkelerde ve bu bölgelerde konuşulan ve birbirlerine oldukça benzeyen dillere İskandinav Dilleri denilmektedir.

YouTube video

İskandinavya Turu İskandinavya Gezilecek Yerler

Orta Çağ’dan itibaren günümüzün İskandinav ülkeleri olarak adlandırılan ülkeler, kültürlerini, tarihlerini, dillerini ve dinlerini paylaşmış ve adeta bir bütün olarak yaşamışlardır. Kuzey Avrupa’da İskandinav ülkelerinin yanı sıra pek çok başka ülkeler de bulunmaktadır. Ancak kültürel olarak asla bu ülkelere benzemedikleri için Letonya ve Estonya gibi ülkeler İskandinavya ülkeleri başlığı altına girememiş ve bu ülkelerle o kadar da özdeşleştirilmemişlerdir.

1 – İskandinavya Ülkelerinin En Başında Gelen Ülke: İsveç

burcualem-iskandinavya-neresidir-gezilecek-yerler

Üniter bir devlet yapısına sahip olan İsveç, 10 milyona yakın nüfusu ile İskandinav ülkeleri arasında en ilgi çekici yere sahip olan ülkedir. Ülkenin resmi dili İsveççe olsa da azınlıklar tarafından konuşulan diller mevcuttur. Özellikle İngilizce bilenlerin sayısı ülke nüfusunun %90’ı gibi önemli bir sayıya sahiptir.

İsveç, Sibirya ile aynı enlemde bulunmasına karşın 4 mevsimin de yaşandığı nadir bir coğrafyaya sahiptir. Ülkede toplamda 3 farklı iklim kuşağı yaşanmaktadır. Bunlar: Ülkenin en güneyinde Okyanus iklimi, orta bölgelerde nemli karasal iklim ve en Kuzeyde ise subarktik iklim adı verilen oldukça soğuk ve az yağış alan iklim kuşağı yaşanmaktadır. Kış aylarında İsveç’te termometreler -40 gibi dereceleri gösterebilmektedir.

burcualem-iskandinavya-neresidir-gezilecek-yerler

Ülkeye inanılmaz bir turist nüfusunun gelmesini sağlayan Kuzey Işıkları ise yılın her ayı ve her mevsimi görülebilmektedir. İskandinav ülkeleri turu yapmak isteyenlerin mutlaka izlemek isteyecekleri Kuzey Işıkları en iyi Kasım ve Mart aylarında en iyi açıdan izlenilmektedir. Özellikle ülkenin başkenti Stockholm başta olmak üzere ülkenin pek çok yerinde Kuzey Işıklarını izleyebildiğiniz veya bu temaya sahip festivaller yapılmaktadır.

İsveç kültürü ve çok uluslu yapısıyla ve halkına tanıdığı sosyal haklarla oldukça popülerdir. Dünya’nın en mutlu insanları hep İskandinavya ülkelerinden çıkmaktadır. Refah seviyesi yüksek ve ortalama yaşam süresinin en uzun olduğu ülkelerin başında İsveç yer almaktadır. Doğal güzellikleri ve başka hiçbir ülkede görülmeyen Kuzey Işıkları gibi eşsiz manzaralara ev sahipliği yapan İsveç, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken ilk İskandinav ülkesidir.

2 – Finlandiya

burcualem-iskandinavya-neresidir-gezilecek-yerler

“ Beyaz Zambaklar Ülkesi “ olarak adlandırılan Finlandiya herkesin bildiği gibi az nüfusa sahip ve yaşam standartlarının en yüksek olduğu ülkelerden biri olarak tanınmaktadır. Özellikle eğitim sistemi ile gençlerin ilgisini üzerine çeken Finlandiya, Dünyanın en yaşanılabilir ülkeleri sıralamasında 11. Sıraya sahiptir. Suç ve hırsızlık gibi olayların oldukça az görüldüğü ülkenin başkenti Helsinki’dir.

Ülkenin büyük bir çoğunluğu Fince konuşsa da ülkede resmi diller Fince Ve İsveççedir. Ural – Altay dillerinin arasında yer alan Fince bu yönüyle Türkçeye oldukça benzemektedir. Oldukça özel bir konuma sahip olmasından dolayı ilginç bir coğrafyaya sahip bir İskandinavya ülkesidir. Kış aylarında Kuzey Işıkları gözlemlenirken, yaz aylarında 19 saat boyunca gündüz yaşanmaktadır. İskandinavya turu denildiği zaman ilk akla gelen ülkeler arasındadır.

burcualem-iskandinavya-neresidir-gezilecek-yerler

Tamamen kendine özgü bir doğası bulunan Finlandiya’da 150 bini aşkın göl bulunmaktadır. Noel Babanın yaşadığı göl olduğuna inanılan Lapland gölü de Finlandiya’da bulunmakta ve her yıl pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Kışları diğer Kuzey Avrupa ülkelerine daha sıcak, yazları da ılıman bir iklim görüldüğünden yılın her mevsimi ziyaret edilebilir.

Dünya’nın en başarılı ve en etkili eğitimi Finlandiya’da verilmektedir. Ülkenin adalete verdiği önem eğitiminden de anlaşılabilir. Zengin ve fakir ayrımı yapılmaksızın iki öğrenci aynı sıralarda oturup aynı eğitimi almaktadır. Çocuklara tamamen yetenekleri üzerinden Finlandiya eğitimi tüm Dünya ülkelerinin örnek alması gereken bir sisteme sahiptir.

3 – Dünya’nın En Mutlu Ülkesi: Norveç

burcualem-iskandinavya-neresidir-gezilecek-yerler

5,3 milyon gibi oldukça küçük bir nüfusa sahip olan Norveç yaşam standartları ve refah düzeyi olarak Avrupa Birliği ülkelerinin oldukça üstünde yer almaktadır. Halkın ısrarları sonucunda Avrupa Birliğine girmeyi reddeden ülke, hemen hemen her yıl Dünya’nın en mutlu ülkesi seçilmektedir. Ülkenin ana dili Norveççe olmasının yanı sıra diğer Avrupa dillerinin en çok konuşulduğu ülkelerden biridir.

İskandinav İnsanları olarak, Norveç halkı din ve inanç özgürlüklerine oldukça önem verse de ülkede Hıristiyanlığa büyük bir bağlılık söz konusudur. Ayrıca ülkede ciddi anlamda bir iletişim sorunu ve suç oranları da oldukça yüksek. Oldukça soğuk olarak bilinen Kuzey insanları, Norveç’te bir hayli fazladır. Ayrıca ülkede yüksek orandaki intihar vakalarının yaşanmasını da devlet buna dayandırmaktadır.

burcualem-iskandinavya-neresidir-gezilecek-yerler

Kışların oldukça sert ve soğuk geçmesi İskandinavya halkları için bir sorun teşkil etmese de turistler için bu oldukça zorlayıcı bir durum haline gelebiliyor. Kuzey Işıklarını izleyebileceğiniz turistik oteller oldukça fazladır. Ayrıca Norveç’te Kuzey Işıkları altında yapılan konserler, festivaller ve açık hava sinemaları oldukça ünlüdür. Yaz aylarında ise ülkenin diğer doğal güzelliklerini gezmek isteyenler için daha ılıman bir mevsim yaşanmaktadır.

4 – Danimarka

burcualem-iskandinavya-neresidir-gezilecek-yerler

En küçük İskandinav ülkesi olan Danimarka, Kuzey Avrupa’nın en güneyinde yer almaktadır. Çeşitli küçük adaları da kapsayan ülkenin başkenti Kopenhag’tır. Oldukça küçük bir nüfusa sahip olan Danimarka’nın resmi dili Danca’dır. İskandinav ülkeleri arasında en az ekstram hava sıcaklıkları ve iklim koşulları bulunduran ülkedir. Bu nedenle her mevsim neredeyse birbirine benzerdir. Her mevsim ziyaret edilebilen Danimarka sistematik şehir düzeni ile pek çok turisti kendisine çekmektedir.

burcualem-iskandinavya-neresidir-gezilecek-yerler

Yine en mutlu ülkeler arasında ilk ikide mutlaka ismi geçen Danimarka’nın Başkenti Kopenhag’da Christiana adlı özerk bir bölge bulunmaktadır ve burada mutsuz olmak yasaklanmıştır. İçinde bir göl bulunan bu özerk alanın kendine ait başka kuralları da bulunmaktadır. Örneğin yüzme biliyor olmak, eğlenmek gibi aktiviteler yasalaştırılmıştır. Danimarka’da diğer İskandinavya ülkelerine oranla bisiklet sayısı araba sayısının neredeyse 3 katıdır. Ayrıca ülkede yapılan ve oldukça popüler olan Caz Müzik Festivalleri en çok turist çeken aktivitelerin başında gelir.

5 – İzlanda

burcualem-iskandinavya-neresidir-gezilecek-yerler

“ Buz Ülkesi “ anlamına gelen İzlanda, aslında bir volkanik ada ülkesi olmasının yanı sıra okyanustaki sıcak su akıntısının etkisi altında olduğu için ılıman bir iklime sahiptir. Oldukça az bir nüfusa sahip ülkede halkın yarısı başkent Reykjavik’te yaşamaktadır. Doğal güzellikleri bozulmadan günümüze kadar getirmeyi başaran ülkede köylerde yaşayan halk nüfusun %20’sini oluşturmaktadır. Ülkenin resmi ana dili ise İzlandacadır.

Vikinglerin ülkesi olarak bilinen İzlanda, kış aylarında Kuzey Işıkları ve buz mağaraları gibi kış güzelliklerine ev sahipliği yapsa da en çok turist aldığı mevsim yaz aylarıdır. Haziran ve Temmuz’un başı dönemlerde güneş neredeyse 24 saat kadar tepede kalır. Ayrıca havaların ısınmasıyla bu aylarda dağlara giden yollar da açılmaktadır. Volkanik bir yapıya da sahip olduğu için ülkenin sadece %30’luk bir kısmı görülmeye değer ve yaşanılabilir koşullara sahiptir.

burcualem-iskandinavya-neresidir-gezilecek-yerler

Ülkedeki ani hava değişimleri ve iklim farklılıkların çok fazla olması nedeniyle bu koşullara adapte olabilen hayvan neredeyse yoktur. Bir ada ülkesinin getirmiş olduğu etkiyle kültürlerinde oldukça fazla balık ve deniz mahsulü ürün bulundururlar. Kültür olarak geleneklerine oldukça bağlı bir İskandinavya ülkesidir. Oldukça güvenli bir ülke olan İzlanda’da adli vaka sayıları yok denecek kadar azdır.

YouTube video

Rock ve elektronik müzikseverlerin yakından takip ettiği Iceland Airwaves adlı festival oldukça ünlü olduğu için pek çok turist bu festival için İzlanda’ya gelmektedir. Uluslar arası pek çok müzik grubu ve sanatçıyı konuk eden bu festivalin dışında Midnight Run adlı bir maraton ve spor festivali, sanat festivalleri ve LGBTI bireylerinin düzenlediği Reykjavik Pride yürüyüşleri İskandinavya ülkesi İzlanda’nın önemli temsillerindendir.

Ayrıca Münih Gezi Rehberi! Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır? konulu yazımıza da göz atarak Almanya hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.