«
 1. Anasayfa
 2. Beslenme ve Diyet
 3. Karpuz Kilo Aldırır mı? Karpuz Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Karpuz Kilo Aldırır mı? Karpuz Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Karpuz Kilo Aldırır mı?

Yaz ayının en güzel ve en tatlı meyvelerinden biri olan karpuz kabakgiller ailesine aittir ve sahip olduğu kalori bakımından karpuz kilo aldırır mı sorularına konu olmaktadır. Yaz aylarında en çok tüketilen ve serinletici özelliği ile sofraların baş tacıdır. Karpuz daha çok tropikal iklimlerde yetişme imkanı bulur.

YouTube video

Aynı zamanda Brezilya, Çin, Mısır ve ülkemiz başta olmak üzere çokça üretilen bir meyvedir. Lakin yaz ayında fazlaca tüketilen karpuz kilo aldırır mı sorusu birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Bu soruya cevap olması nedeniyle bu konu hakkında bir araştırma yapıp istifadenize sunduk.

Karpuz Diyet Sırasında Nasıl Tüketilmeli? Karpuz Kalori Yapar Mı?

Ülkemiz içerisinde sıklıkla tüketilmesi ve yaz sıcaklığı konusunda oluşturduğu rahatlık hissi karpuzu yaz meyveleri arasında ilk sıraya sürüklüyor. Ancak tüketimi sırasında karpuz kac kalorisi endişesi ile yaklaşım sergilenmektedir. Her besinde olduğu gibi bu meyvenin de sahip olduğu bir kalori miktarı bulunmaktadır. Karpuz kaç kalorili sorusunun cevabını yazının ilerleyen kısmından ulaşabilirsiniz. Bu başlıkta diyet konusunda dikkat edilmesi gerekenleri aktaracağız.

Diyetlerde meyve tüketiminin sık olması karpuz kilo aldırır mı sorusunu doğal olarak oluşturmaktadır. Ara öğünler sırasında karpuz besin değeri alınabilir. Ancak ara öğünün mantığı çerçevesinde dilim sayısına dikkat etmek gerekir. Ya da bir dilim karpuz kalori miktarı hesaplanırken yenen çekirdek miktarı da göz önünde bulundurulmalıdır. Her ne kadar içerdiği su miktarı fazla olsada meyve şekeri açısından da yüksek bir içeriğe sahiptir.

Kadın Erkek

Yaş

Boy

Kilo

Karpuz Nedir?

Dünya meyveleri arasında önemli bir yeri olan karpuz kilo aldırır mı sorusunun yanı sıra çocuk ve yetişkinler tarafından severek tüketmektedir. İyi bir su ve C vitamini meyvesidir. Karpuzun faydaları saymakla bitmezken hayatımızda çoğu alanda farklı şekillerde kullanıyoruz.

Karpuz kabakgiller familyasına ait bir meyve olup, sadece yıllık olan bir meyve türüdür. Karpuz ismi Farsçadan Türkçeye geçmiştir. Eski Türkler’de karpuz ismi ‘büken’ olarak adlandırılmıştır. İnsan sağlığı açısından birçok faydası olan karpuzun yaz aylarında bolca tüketilmesi uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Tropikal bir meyve olan karpuzun içinde % 85 oranında bir su bulunmaktadır. Bundan dolayı oldukça suludur. Diğer yandan yaklaşık olarak 1 porsiyon karpuzda toplam 30 kalori bulunmaktadır.

Karpuz Nerelerde Daha Çok Yetişir?

Karpuz yetişme zamanında suyu seven meyvelerden biridir ve sahip olduğu şeker miktarı endişesi karpuz kilo aldırır mı sorularını oluşturmaktadır. Öyle ki, oldukça bol su ister. Ayrıca karpuz olgunlaşma döneminde çok sıcak bir iklim altında yetişmesi gerekmektedir. Bundan ötürü yazları sıcak ve kurak mevsimi tercih sever.

Ülkemizde özellikle Adana ve Diyarbakır taraflarında oldukça çok tatlı karpuzlar yetiştiğini görmekteyiz. Bölgenin sıcak koşullarına uygun olarak yetişen meyve kan basıncını düzenlemekte de oldukça faydalıdır.Sağlık açısından hastalıkları direk iyileştirme özelliği olmasa da yardımcı bir besindir. Türkiye gibi orta kuşak ülkelerinde yetişme alanı oldukça fazladır. Karpuzun içinde antioksidan maddesi likopen fazlasıyla bulunur.

Karpuz Kalorisi Var Mı? 1 Dilim Karpuz Kalori Miktarı Nedir?

Karpuz Kilo Aldırır mı?
Karpuz Kilo Aldırır mı?

Karpuz ile ilgili yaz ayı meyveleri arasında en çok tüketilen meyve desek  yeridir. Özellikle temmuz ayında çokça karpuzla ilgili neler yapılabilir haberleri gündemde olur. Tüm karpuzun içini çıkardığımızda karpuz çekirdeği ayıklanırsa daha lezzetli bir tat elde edilir. Peki diyette karpuz ne kadar yenmeli bu konuda besin değerlerine bakarak karar verilmelidir.

Karpuz kilo aldırır mı ve karpuzun faydaları nelerdir besin değerlerine baktığımızda karşımıza bu sorunun cevabı çıkacaktır:

 • Toplam yağ oranı :0,2 gram,
 • Sodyum miktarı : 1 mg
 • Potasyum :112 mg
 • Karbonhidrat :8 gr
 • Kalsiyum :7 mg
 • Magnezyum :10 mg
 • Protein :0,6 gr
 • Şeker :6 gr
 • Lif oranı :0,4 gr
 • Kolesterol :0 gr
 • Doymamış yağ oranı : 0 gr

Karpuz kilo aldırır mı  sorusuna cevap arayabilmek için karpuz kalori hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Mevcut karpuz kalori oranı bilindiği takdirde tüketim doğrultusunda kilo alımı kontrol altına alınabilmektedir. Yaz mevsiminde rahatlatıcı etkisiyle sürekli tüketilmesi kavun karpuz kilo yapar mı sorusunun meydana getirilmesine neden olmaktadır. Karpuz kac kalori sorusunun cevabını yazının devamında cevaplıyor olacağız.

Mükemmel bir besin değeri olan karpuzu tüketirken aşırıya kaçmamak gerekir. Özellikle şeker hastalarına dikkat etmesi önemli tavsiye olunur. Ayrıca 150 gr karpuzda ne kadar kalori bulunduğunu duyunca şok olacaksınız. Sadece 50 kalori bulunmaktadır. Diyette karpuz porsiyonu en fazla iki dilim olarak sınırlanmalıdır. 1 porsiyon karpuz sabah tüketilirken akşamda tüketilebilir.

Karpuz Kilo Yapar Mı? Karpuz Kilo Aldırır Mı?

Karpuz suyu Kilo Aldırır mı?
Karpuz suyu Kilo Aldırır mı?

Karpuz kilo aldırır mı sorusu kadar karpuz kilo verdirir mi? Aslında bu soru birçok kişinin aklını meşgul etmektedir. Öte yandan karpuz insanlara tokluk hissi verdiğinden dolayı özellikle yaz diyet listelerinde olan bir meyve türüdür. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki o da karpuzun içermiş olduğu şeker oranıdır. Çünkü karpuz içeriğinde yüksek meyve şekeri bulunmaktadır.

Karpuz kalori şeker oranı açısından zengin bir meyve olmanın yanı sıra bol su miktarı bulundurması da meyveler arasında yerini ayırmaktadır. Her ne kadar karpuz kalorisi ne kadar sorusuna yanıt olarak 50 kalori cevabı verilse de aşırı tüketimi istenmeyen durumlarla sonuçlanabilmektedir. Bunun yanı sıra sadece karpuz değil içerisinde yer alan çekirdeği ve suyu da farklı kalori miktarlarına sahiptir.

Karpuz çekirdeği ve suyu da en az karpuz kadar tüketildiğinden karpuz kilo aldırır mı sorusuna ek olarak araştırılmaktadır. Karpuz suyu kaç kalori diye soracak olursanız bir su bardağındaki kalorisi 80 olmaktadır. Karpuz çekirdeği kaç kalori sorusuna cevap ise 400 adet çekirdeğin 28 kaloriye denk geldiği bilinmektedir. Düşük kaloriye sahip olması uygun listeler ile karpuz diyeti yapılmasını sağlayacaktır.

Diyet olarak uygulanan karpuzların faydasını gören küçük bir kesim bulunmaktadır. Karpuz genel olarak düşük life sahip olduğundan sindirimi kolaylaştırmamaktadır. Ancak karpuz kaç kalori yakar diye merak ediyorsanız yakması konusunda kesin bir bilgi söz konusu değildir. Sadece diyetlerde düşük kalorili olduğu için tüketimi çok da yanlış görülmemektedir.

Özellikle yemekler sonrası yenilen karpuzların kilo yapma riski vardır. Bundan ötürü karpuzu yemekler sonrasında değil ara öğünlerde tüketilmesi tavsiye edilir.  Yani karpuzun tek başına tüketilirse daha isabetli olacağı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Lakin ara öğünlerde de olsa karpuz tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekiyor.

Kavun Kilo Yapar Mı?

Karpuz  denilince akla gelen meyvelerden bir tanesi de kavundur ve bundan dolayı karpuz kilo aldırır mı sorusu kadar kavun konusu merak edilir. Karpuz kadar kavun da diyet listeleri için çoğunlukla kullanılan meyveler arasındadır. Ayrıca yaz aylarında taze kavun tüketimi çok önemlidir. Kilo vermek isteyenler için özel kavun diyeti bulunmaktadır.

Karpuz Kavun kilo yapar mı? Kalori anlamında mükemmel anlamda düşük kalorilere sahip iki meyve bu konuda da etkili olmaktadır. Kavunun  Yüz gramında sadece 36 kalori bulunur. Bu özelliği sayesinde diyet yaparken sabah, öğle ve akşam fazlasıyla tüketilebilir. En çok yetiştirildiği yerler olarak Ankara, Diyarbakır ve Manisa gelmektedir. Bu bölgelerin sıcaklık değerleri kavun yetiştiriciliği için uygundur.

Kavun kilo yapar mı sorusu için kesinlikle yapmaz. Tabi bu aşırı karbonhidrat tüketiminden sonra kavun tüketilirse maalesef ki kilo aldırır. Tek başına asla kilo aldırmaz.

Kiraz Kilo Aldırır Mı?

Kırmızı rengi ile cezbeden etkileyici tadıyla ağızlarda iz bırakan kiraz çok sağlıklı bir meyvedir. Kirazın kalp ve damar hastalıkları için şifa olduğu bilinmektedir. Karpuz gibi antioksidan etkisi bulunmaktadır. Yaşlanmayı geciktirirken cilt problemlerinin önüne geçer. Ayrıca beyni korurken diyabet riskini de düşürür.

Karpuz kilo aldırır mı sorusu sonrası peki kiraz kilo aldırır mı? Kirazın sadece yüz gramında 50 kalori bulunmaktadır. Kilo vermeye yardımcı olan kiraz aşırı tüketilirse kilo aldırır. Fakat alınan porsiyon miktarına dikkat edilirse hızlı ve sağlıklı kilo vermek çok kolay olur. Bir porsiyon tüketiminde sorun olmamaktadır. Kiraz sapı da bu konuda en büyük yardımcınız olacaktır. Günlük tüketim esnasında bir şekilde yer vermek sağlık açısından da önemlidir.

Yazımız sağlığınız açısından sizlere yardımcı olacak faydalı bilgilere sahip. Umarım sizler içinde bu faydalardan söz etmek mümkündür. Kiraz sapı ile nasıl zayıflanır yazımız ile kilo vermek adına tüyolar alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *