«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Monosit Kaç Olursa Tehlikeli?

Monosit Kaç Olursa Tehlikeli?

monosit-kac-olursa-tehlikeli

Monosit kaç olursa tehlikeli, monosit nedir? Monosit yüksekliği neden olur? Monosit değerleri kaç olursa sağlıklı olduğu anlamına gelir?

Monosit, tam kan hücreleri içerisinde yer alan beyaz kan hücrelerinden oluşmaktadır. Monosit tek başına en basit anlamıyla bağışıklığı temsil etmektedir. Bu yüden monosit değeri oldukça önemli olmaktadır. Hastaların kan sayımı sonucunda monosit değerlerinin kaç olduğu anlaşılmaktadır. Peki monosit yüksekliği nedir? Monosit kaç olursa tehlikeli?

YouTube video

Monosit Kaç Olursa Tehlikeli?

monosit-kac-olursa-tehlikeli
Monosit Kaç Olursa Tehlikeli?

Kişilerim bir hastalık şüphesiyle ya da normal kan hücrelerinin değerleri araştırılması için kan vermesiyle monosit değer aralığı ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık için önemli bir beyaz kan hücresi olan monosit kaç olmalı diye merak ediyorsanız değerleri %0 ile %9 arasında olması gerekmektedir. Monosit düşüklüğü de monosit yüksekliği de bazı hastalıkları ortaya çıkarabilmektedir. Monositler kemik iliğinde kanser gibi farklı hastalıkların habercisi olabilir.

Monosit Değerleri Nasıl Ölçülür?

Monosit temelde beyaz kan hücresi anlama gelir. Bu yüzden herhangi bir kan ölçümü olmak üzere çeşitli sebeplerden ötürü alınan bir tüp kan ile monosit değerleri ortaya çıkarılabilmektedir. Belirlenen değerler neticesinde tedavi süreci başlayabilir veya emin olmak için farklı tetkikler de istenebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Monosit Yüksekliği Nedir? 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *