«
  1. Anasayfa
  2. İlaç ve Eczane Ürünleri
  3. Monosit Sayısı Kaç Olmalı?

Monosit Sayısı Kaç Olmalı?

monosit-sayisi-kac-olmali

Monosit sayısı kaç olmalı? Monosit nedir? Monosit düşüklüğü neden olur? Monosit yüksekliğine ne neden olur? Monosit değeri kaç olmalı?

Monosit bağışıklık sisteminin temelini oluşturan beyaz kan hücreleridir. Tam kan sayımı ile ortaya çıkan monosit oranı vücut hakkında temel bilgiler vermektedir. Monosit değerlerinin kan hücrelerinin içinde hastalıklar ile savaşmasına etkisi büyüktür. Monositler kanser, kemik iliği hastalıklarında normal oranlardan farklı olduğu görülmektedir. Tedavi sırasında monositlerin oranında değişikliği hedeflenmektedir.

YouTube video

Monosit Sayısı Kaç Olmalı?

monosit-sayisi-kac-olmali
Monosit Sayısı Kaç Olmalı?

Monosit sayısı kaç olmalı sorusu için verilen normal değerler, %0 ile %9 değerinde olmasıdır. Yüzde sıfırın altında olanlar monosit düşüklüğüne neden olmaktadır. Yüzde dokuz üzerine çıkması ise monosit yüksekliğine neden olmaktadır. Monosit beyaz kan hücresi türüdür. Ve yüksekliği, vücutta hastalığa neden olan tehlikeli bir bakteri olabileceğine dair şüphe yaratır. Tüm bunların sonucunda ekstra araştırmalar yapılır.

Monosit Sayısı Kaç Olmalı| Monosit Düşüklüğü Neden Olur?

Monosit düşüklüğü ciddi bazı hastalıkların sebebi olabilmektedir. Genelde düşüklüğü kemik iliğinde neden olan hastalıkların belirtisi olmaktadır. Kansızlık yani anemi, enfeksiyon, verem ve lupus gibi hastalıklara kaynak gösterilebilir. Peki nasıl tedavi edilir? Doktor tarafından yapılan ekstra tahlillerle tanı koyulur ve hastalığa özel olarak tedavi uygulanır.

İlginizi Çekebilir: Monosit Yüksekliği Nedir?

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *