«
  1. Anasayfa
  2. spor
  3. 5 Adımda Pilatesin Faydaları Nelerdir? Pilates İşe Yarar mı?

5 Adımda Pilatesin Faydaları Nelerdir? Pilates İşe Yarar mı?

pilatesin-faydalari

Ağır spor yapmak istemeyenler, pilatesin faydaları konusunda bilgi edinerek bu alana yoğunlaşmaktadır. Pilates, geçmişten günümüze uygulanan bir spor yöntemidir. Ancak diğer spor yöntemlerine kıyasla daha farklı bir işleyişi ve planı bulunmaktadır. Ağır hareketlerden zorlanan, daha rahat hareket sağlamak isteyenlere pilates önerilir. Etkili bir egzersiz programınım yanı sıra pilates egzersizleri uygulamak daha iyi sonuçlar almanıza sebep olabilir.

YouTube video

Pilates, daha çok kasların üzerindeki gerginliği almak ve esnekliği arttırmak için yapılan çalışmaların tümüdür. Bireylerin pilates yaparken zorlanmamalarının temel sebebi esktra bir ağırlık kullanılmamasıdır. Elbette çeşitlendirenler de vardır. Ağırlıkla çalışmanın pilatesin faydaları Kadınlar Kulübü kullanıcıları tarafından arttırdığı dile getirilmektedir. Daha etkili bir vücut için düzenli olarak kilo vermek gerekir, pilates de buna sağlıklı bir şekilde yardımcı olur.

Pilates İşe Yarar mı?

Pilatesin faydaları konusuna girmeden önce pilates işe yarar mı, ne işe yarar konusuna değinmek gerekir. Öncelikle pilates diğer sporlar gibi kişilere hareket sağlamaktadır. Dilerseniz evde dilerseniz özel salonlarda devam ettirebilirsiniz. Vücutta bulunan kasların en ufak bir harekete geçmesi her anlamda bir fayda elde etmeyi sağlayacaktır.

Eğer pilatesten beklentiniz çok ciddi kaslanma, üçgen vücut gibi bir durumsa bu elbette imkansızdır. Çünkü daha hafif bir şekilde ortaya koyulan pilates, ileri düzey bir kaslanma sağlamaz. Hareket neticesinde kaslarınızda belirginleşme, şekillenme olacaktır. Ancak bir fitness etkisini beklemek oldukça yanlıştır.

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilates konusu başlamadan önce belirli bir araştırmayı gerektirebilir. Özellikle bireysel olarak evde çalışmalarınızı sürdürecekseniz bu durum geçerlidir. Hangi hareketlerin ne alana etki ettiği ya da nasıl yapılacağı önem kazanır. Başlangıç düzeyine uygun hareketleri kesinlikle seçmelisiniz. Aksi takdirde gergin olan kaslarınızı açmadan yapacağınız hareketler pilates faydaları konusunun tam tersi zarar getirecektir.

1- Evde Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilatesin faydaları Ekşi Sözlük kullanıcıları tarafından araştırılmakta, tartışılmaktadır. İnternetten yapılan yorumlar neticesinde birçok bireyin bu sporu evde kendi çabalarıyla yaptığı görülmektedir. Evde spor yapmak bir spor salonu havasını tam olarak vermese de kendi arasında avantajları ve getirileri vardır. Evde pilates yaparsanız belirli avantajları sağlayabilirsiniz.

pilatesin-faydalari
Pilatesin Faydaları

Evde pilates davranışlarını gerçekleştirmek:

  • Salgın döneminde korunma,
  • Kalabalıktan çekinenler için rahatlık,
  • Kendine daha fazla odaklanma,
  • Spor yapma süresini arttırma gibi etkenleri bulunmaktadır. Bu yüzden bir faydası olmaz düşüncesiyle hareket etmeden evde de yapabilirsiniz.

2- Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilates genel olarak direnç bantları ile gerçekleştirilmektedir. Bu bantlar kasların ve kemik yapılarının güçlenmesinde etkili olur. Aletli pilates ise pilatesin ileri bir düzeyidir. Bu yöntemde kişiler aletler üzerinde kemik ve kas yapısını zorlamadan esneme, germe ve güçlendirme hareketi yapar. Kesinlikle bir uzman ile yapması önerilir. Çünkü ters bir harekettte zarar görme ihtimaliniz bulunur.

3- Pilates Zayıflatır mı?

Pilates zayıflatır mı, kaç kilo verdirir? Pilates faydaları arasında elbette zayıflatma bulunmaktadır. Ağır yüklerle çalışma gibi bir durum söz konusu olmasa da hareketi sürekli sağlamanız zayıflamanızda etkili olacaktır. Ancak pilates yaptığınız süre içinde mutlaka beslenmenize de dikkat etmeniz gerekecektir. Aksi takdir de sizi kilo verme konusunda oldukça zorlayacak bir durum ortaya çıkar.

4- Kemikleriniz Güçlenir

Hareket etmek her ne kadar sadece kasların güçleneceği düşüncesini ortaya koysa da bu durum tek başına yeterli değildir. Hareketleri sağlamak kemiklerde de gelişimi sağlar. Çünkü kasların gelişmesiyle kemiği tutması, sarması artaracaktır. Kemiklerinizin güçlenmesi ise öncelikle oluşabilecek kemik problemlerine ve ağlarına engel olur. Mevcut kemik ağrılarınızın da azaltılmasında etkili olacaktır.

5- Postür Bozukluğuna İyi Gelir

Pilates faydaları neticesinde esnek hareketi öğrenirsiniz. Esnek bulunmanın en iyi yönlerinden birisi de postür bozukluklarını ortadan kaldrmaktır. Özellikle kambur duruş bir zamandan sonra düzeltilmesi zor bir olayı ortaya koyar. Pilates sayesinde zaman içinde kamburluk dahil genel postür bozukluklarınızı aşabileceğinizi göreceksiniz. Böylece istenmeyen görüntüleri ortadan kaldıracaksınız.

Pilatesin Faydaları Ne Zaman Görülür?

Pilates faydaları ya da herhangi bir sporun kişide oluşturacağı farkın aynı olması mümkün değildir. Burada bireyler, kendi vücuduna göre gelişim gösterecektir. Eğer çok gergin bir kas yapısına sahipseniz gevşeme ve esneme hareketleri ile 2 hafta gibi çok kısa bir sürede farkı hissedebilirsiniz. Kas ağrılarınız dahi ciddi anlamda azalma gösterecektir.

pilatesin-faydalari

Yalnız esneme dışında gerçek dinçlik kazanmak için 1 hafta dahi yeterli olacaktır. Spor yapmanın, hareket etmenin ve tüm bunlar sırasında ana odaklanarak hareket etmek sizlerin de farklı hisler yaşamanıza sebep olur. Tamamen kas vücut ağırlıklı bir spor olmadığından dolayı diğerlerine nazaran sonuçlarını daha kısa sürede elde edebilirsiniz.

Pilates Yağ Yakar mı?

Pilates yağ yakar mı konusunda çok net bir şekilde konuşulabilir. Pilates kesinlikle yağ yakacak bir sporu size sunacaktır. Pilates faydaları arasında gerçek anlamda zayıflamak bulunur. Eğer siz de ağır hareketler yapmadan fazla yağ ve kilolarınızdan kurtulmak isterseniz pilatese bavurmanız yeterli olacaktır.

Pilates yaparken direnç batları çok sık kullanılır. Bu bantlar, hareket esnasında kişiyi zorlayacaktır. O anlar bu zorluk hoş gelmese dahi bireylerin kaslarına çalışma sergilediği görülür. Kaslarınızın gelişmesi adına ise vücudunuzda bulunan yağların erimesi gerekir. Zorla verilen kimi kilolarınız için pilates yöntemini de mutlaka denemelisiniz.

Pilates Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

Hiç şüphesiz pilates faydaları arasında çok sayıda vücut bölümünü harekete geçirmesi bulunur. Kısa sürede rahat bir şekilde spor yapmanın, keyifle hareket etmenin yolu kesinlikle pilates yapmaktan geçiyor. Pilates esneklik temelli hareket sağlasa da birçok alandaki gölgeyi rahatlıkla çalıştıracaktır.

Öncelikle pilates karın kaslarını harekete geçirir. Düzenli yapıldığı takdirde kısa sürede bu alanda kasların belirginleştiğine şahit olacaksınız. Bunun yanı sıra kollar, el bilekleri, sırt bölgesi ve boyun gibi temel alanlar harekete geçer. Aletli yaptığınız takdirde ayaklarınız ve bacaklarınızı da harekete geçirebilirsiniz.

Pilates yaparken rahat olmak, rahatlamış hissetmek önemlidir. Hareketleri gerçekleştirirken bu yüzden doğru bir şarkı seçimi yapmak işinizi kolaylaştırabilir. O ana odaklanarak hareketleri gerçekleştirebilirsiniz. Evde Spor Yaparken Dinlenecek Müzikler yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *