Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Burcualem Öneriler
  4. »
  5. Stres ve Meme Estetiği (Meme Estetiğinin Kadınlarda Stres Oluşumuna Etkisi)

Stres ve Meme Estetiği (Meme Estetiğinin Kadınlarda Stres Oluşumuna Etkisi)

Misafir Yazar Misafir Yazar - - 4 dk okuma süresi
1 0
Stres ve Meme Estetiği

Meme estetiği, kadınlar arasında oldukça yaygın bir estetik operasyondur. Bununla birlikte, meme estetiği (meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme, meme toparlama vb) gibi estetik operasyonların kişinin beden imajı ve özgüveni üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceği düşünülmektedir.

Stres, günümüzde kişinin zihinsel ve fiziksel sağlığını olumsuz etkileyen yaygın bir durumdur. Birçok faktör stres seviyesini artırabilir, örneğin iş kaybı, ilişki sorunları, finansal zorluklar gibi yaşam olayları. Bununla birlikte, meme estetiği adı altında gerçekleştirilen estetik ve fonksiyonel amaçlı operasyonların stres seviyelerini düşürerek kişinin sürdürülebilir biyopsikososyal yaşam kalitesini artırdığına dair birçok çalışma mevcuttur. Bu kazanımlar erkeklerde gözlenen kadın tipi meme büyüklüğü düzeltilmesinden sonrada yaşanır. Özellikle puberte zamanlarında kız çocuklarında görülen dev meme dediğimiz gigantomasti ve doğum sonrası ince beden yapısına sahip kadınlarda gözlenen meme üst kadran düzleşmesi ve meme sarkmalarının düzeltilmesi başarılı olmak şartıyla kişide oldukça tatmin edici sonuçlar vaat eder.

Meme Estetiği Ameliyatı Düşünenler!

Stres ve Meme Estetiği
Stres ve Meme Estetiği

Meme estetiği ameliyatı yaptırmayı düşünen kadınlar, genellikle kendilerini daha iyi hissetmek ve daha olumlu bir beden imajına sahip olmak istedikleri için bu operasyonu tercih ederler. Bu nedenle, bu tür ameliyatların, kişinin bozulan beden algı seviyelerini düzeltmesi, özgüveni artırması ve stres seviyelerini azaltması beklenir. Kadınlarda tüm dünyada ve ülkemizde en sık yapılan ameliyatların liste başında meme büyütme (augmentation mammaplasty) gelir. Meme estetiği için kullanılan implantlar, sızdırmaz ve güvenli olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, bazı implantlarla ilgili riskler, enfeksiyon, implant sızıntısı ve şişme gibi problemlerdir. Bu nedenle, cerrahınızın size implant seçimi konusunda danışmanlık yapması önemlidir. Silikon implant ile meme büyütme ameliyatı, kadınlarda meme kanseri riskini artırmaz. Ancak, meme kanseri olan kadınlar için meme estetiği yaptırmadan önce, tedaviye yanıt vermeleri ve tedavi sonrası iyileşme süreçlerini tamamlamaları gerektiği önerilir.

Ancak, estetik operasyonlar herhangi bir cerrahi müdahaleye benzer bir risk taşıdığı için, doğru bir şekilde değerlendirilmeli ve planlı yapılmalıdır. Ayrıca, göğüs estetiği yaptırmadan önce, hastanın tıbbi geçmişi ve mevcut sağlık durumu da değerlendirilir. Sigara içme, yüksek tansiyon ve diyabet gibi tıbbi durumlar, meme estetiği için uygun olmayabilir. Meme estetiği yaptırmak isteyen kadınlar ve jinekomasti sorunu olan erkekler, bu operasyonun tüm risklerini doğru ve eksiksiz anlamalı, meme konusunda tecrübeli bir cerraha danışarak ameliyat için en uygun zamanlamaya güvenebileceği plastik cerrahla beraber karar vermelidir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.