• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çocuk Odası Duvar Boyası Ne Renk Olmalı? |Çocuk Odası Renkleri ile Minik Dünyalara Sihirli Dokunuş!

burcu-alem-cocuk-odasi-duvar-boyasi-cocuk-odasi-renkleri
  • Beğen
    Loading...

Çocuk Odası Duvar Boyası Ne Renk Olmalı? Çocuk odası renkleri seçiminde aileler her zaman kararsız kalırlar. Aslında farklı bir çocuk odası dekorasyonu için renk seçimi ve çocuğunuzla bütünleşmesi oldukça önemlidir. Peki başarılı bir çocuk odası duvar rengi seçimi nasıl yapılır?

burcu-alem-cocuk-odasi-duvar-boyasi-cocuk-odasi-renkleri

Çocuk odaları duvar rengi seçimi için oldukça önemli bir yaşam alanıdır. Renklerin çocuk psikolojisi üzerindeki etkisi sebebi ile duvarları boyamak istediğiniz renk oldukça önemlidir. Çocukların renklerden etkilenerek sergiledikleri davranışlar ve düşünce sistemlerinin etkilenmesi sebebi ile renk seçimi oldukça önemlidir. Peki en doğru çocuk odası renk seçimi nasıl yapılır? Çocuk odası duvar rengi nasıl olmalıdır? Renkler ne ifade eder?

Çocuk Odası Duvar Boyası Renkleri ile Psikolojik Yorumlar!

Çocuk odası için yapılan renk seçimleri oldukça önemlidir. Çocukların psikolojisine en uygun renklerin seçimi yapılırken birden fazla etken göz önünde bulundurulmalıdır. Renklerin canlı ve enerjik olmasının yanında mutlaka çocuğun bilinçaltına doğru mesajları göndermesi gereklidir. Çocuğun psikolojik durumu, aile yaşantısı, kültürel manada içinde bulunduğu durum total halinde incelenmelidir.

burcu-alem-cocuk-odasi-duvar-boyasi-cocuk-odasi-renkleri

Tabi burada esas olan çocuğun doğru eğilimlerle kendisine elverişli olacak bir yaşama alanına sahip olmasıdır. Bunun için çocuk odası renkleri için seçim yaparken çocuğunuzun fıtratına en uygun rengi seçmenizde fayda var. Peki bu duvar renkleri seçilirken nelere dikkat etmelidir. Hangi renkler neyi simgeler? Bilinçaltına mesaj gönderimi hangi renk için ne anlam ifade eder?

1- Çocuk Odası Renkleri Kırmızı

burcu-alem-cocuk-odasi-duvar-boyasi-cocuk-odasi-renkleri

Kırmızı renk sıcak renkler içerisinde en çok öne çıkandır. Kırmızı renkli bir odada çocuğun sakin durması neredeyse imkansız denebilir. Eğer hiperaktif bir çocuğunuz varsa kırmızı renk sizin için doğru bir seçim olmayacaktır. Çünkü zaten enerjik olan çocuğunuza daha fazla enerji veren bir renk söz konusu olacaktır.

İştahsızlık yaşayan çocuklar için ideal seçimdir. İştah açıcı bir renk olması sebebi ile iştahsızlık sorunu ile karşı karşıya olan aileler için en doğru seçim olacaktır. Bunun yanında eğer çocuğunuzda obezite varsa bu renkten uzak durmanızda fayda var.

2- Sarı Çocuk Odası

burcu-alem-cocuk-odasi-duvar-boyasi-cocuk-odasi-renkleri

Sarı tam bir motive kaynağı ve adaptasyon sağlayıcıdır. Odasında ilham arayan çocuklar için en ideal renklerdendir. Çocuk odası duvar boyası seçiminde hem kız hem de erkek çocuklar için kullanıma uygundur. Orta harekette bir düzen sağlar.

3- Mor Renkli Duvarlar

burcu-alem-cocuk-odasi-duvar-boyasi-cocuk-odasi-renkleri

Adaptasyon sorunu yaşayan çocuklar için bir diğer önemli renktir. Sorumluluk bilinci ve ciddiyet duygularını ön plana çıkartır. Tabi bunun yanında daha koyu tonlarda kullanımı depresif yaklaşımlara sebep olacağından mutlaka turuncu ya da sarı gibi sıcak renklerle desteklenmelidir. Tek başına mor renk kullanımı çocuklar için çok da uygun olmayacaktır.

4- Mavi Renkli Çocuk Odası Duvar Boyası

burcu-alem-cocuk-odasi-duvar-boyasi-cocuk-odasi-renkleri

Çocuk odası duvar boyası olarak mavi renk özellikle erkek çocuk odası dekorasyonu için kullanılsa da zaman zaman kız çocukları için de kullanılan soğuk renklerdendir. Dinginlik ve huzur veren bir renk olması sebebi ile aşırı hareketli çocukları biraz sakinleştirmek amacı ile tercih edilir. Ancak sakin çocukların içine kapanık olmasına sebep olabilen renklerdendir. Konsantre yeteneğini arttırır ve ders çalışma isteği sağlar. Düzen ve tertip hissi ile beyne başarılı bir profil mesajı gönderir.

5- Beyaz-Gri Tonlu Çocuk Odası Duvarları

burcu-alem-cocuk-odasi-duvar-boyasi-cocuk-odasi-renkleri

Soğuk renkler arasında beyaz ve gri tonlar özellikle bebek odası dekorasyonu için kullanılan renkler olsa da çocuk odası dekorasyonu için de karşımıza çıkmaktadır. Nötr renk olan beyaz daha çok sıcak renkler ile kullanıldığında olumlu sonuç verir. Ancak tek başına beyaz ya da tek başına gri ton kullanımı çocuk odası için doğru bir seçim olmayacaktır. Alanı her ne kadar geniş gösterse de soğuk renk olması sebebi ile çocukların tepkisiz ve duyarsız olmalarına sebep olabilir.

6- Turuncu Renkli Çocuk Odaları

burcu-alem-cocuk-odasi-duvar-boyasi-cocuk-odasi-renkleri

Gelelim Çocuk odası duvar boyası seçiminde sıcak renkler arasında en çok tercih edilen renge… Sarı ve kırmızı karşımı olan turuncu renk bir çocuk odası için oldukça verimli bir renktir. Sarının konsantre ve ilham gücünü kırmızının enerjisi ile birleştirerek oldukça olumlu sonuç verir. Tabi canlı bir çocuk odası görünümü ile de göze hitap eder. Sindirim bozukluğu olan çocuklarda olumlu yönde etkisi vardır.

7- Yeşil Renk Duvarlı Çocuk Odaları

burcu-alem-cocuk-odasi-duvar-boyasi-cocuk-odasi-renkleri

Eğer çocuğunuzun huzurlu, mutlu, sakin ve bir o kadar eğlenceli bir ortamda olmasını istiyorsanız o zaman renginiz yeşil. Çocuk odasının yeşil olması çocuğun daima derslerine konsantre olmasını, neşeli ve yaratıcı düşüncelere sahip olmasını sağlar. Eğer çocuğunuzun ufku açılsın ve ileriye dönük başarılı bir çocuk olsun istiyorsanız mutlaka yeşil renge yer verebilirsiniz. Çocuk Odası Renkleri , Çocuk odası duvar boyası tercihleri içerisinde yeşil tercihi aynı zamanda çocuğa güven duygusu verecektir.