«
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
  3. Kalp Hastalığı Olanlar Pandemide Nelere Dikkat Etmelidir?

Kalp Hastalığı Olanlar Pandemide Nelere Dikkat Etmelidir?

kalp-hastaligi3

Bütün dünyaya yayılan covid-19 rahatsızlığı birçok hastalıkta olduğu gibi kalp hastalığı olarak bilinen kalp ve damar rahatsızlıklarını da oldukça etkilemektedir. Bu yüzden damar hastalığı olan kişilerin daha bilinçli davranması gerekir. Yapılan araştırmalara göre kalp rahatsızlığı ve hipertansiyonubulunan 65 yaş üzerindeki kişilerin covid-19 rahatsızlığını daha şiddetli yaşama ihtimali olduğunu göstermiştir. Bu yüzden kişilerin kendilerine dikkat etmesi ve kesinlikle hijyen konuda da bilinçli olması gerekir.

YouTube video

Kalp Hastalığı Nedir? Kalp Hastalığı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Unsurlar

Kalp hastalığı kalpte oluşan herhangi bir rahatsızlığı genel olarak ifade etmek amacı ile kullanılmaktadır. kalp hastalığının altında kalp ritmi rahatsızlıkları, kan damar hastalıkları gibi sağlık problemlerinden de bahsedilmektedir.

Kalp hastalığı olan hastaların bazı hususlarda çok dikkatli davranmaları gerekmektedir. Hastalığın tetiklenmemesi için günlük yaşantılarında dikkat etmeleri gereken birçok konudan bahsedebiliriz.

1 – Kalp Hastalığı İçin Uyku Düzeni Çok Önemlidir

Düzenli uyku bağışıklık sisteminin güçlenmesi için oldukça önemlidir. Kişilerin evde kalarak sağlıklı yaşam kurallarını uygulamak için ellerinden gelmelerini yapması gerekir. Ayrıca evde yapılacak olan ufak fiziksel aktiviteler ve sağlıklı beslenme düzeni kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Covid-19 hastalığında çoğu kişiler belirti verirken bazı insanlarda da belirti vermeyebilir. Bu gibi durumlar oldukça ciddi sonuçlar oluşmasına neden olabilir.

Özellikle kalp rahatsızlığı olan kişilerin bunun bilincinde olarak davranması ve tedbir alması gerekir. Genel olarak hastalık akciğerlerde görülse bile rahatsızlığın tedavisi sürecinde kalp oldukça fazla efor sarf eder. Enfeksiyondan dolayı tedavi sürecinde akciğerler gereğinden fazla oksijene ihtiyaç duyar.

Oksijen ihtiyacını karşılamak için kalp daha fazla çalışmak zorunda kalır. Yapılan araştırmalara göre kalp hastalarının grip aşısı ve verem aşılarını yaptırması rahatsızlığın seyrinin azaltabileceği yönündedir. Hipertansiyon ve kalp hastası olan kişilerin ilaçlarını düzenli olarak kullanması gerekir. Kalp ve damar rahatsızlığı yaşayan kişilerin kesinlikle gün de 7 saat düzenli bir şeklide uyuması gerekir.

2 – Su İçmek

Su içmek kesinlikle en önemli unsurlardan biridir. Kişilerin günde 2 ya da3 litreye yakın su içmesi sağlıkları bakımından oldukça faydalıdır. Kalp hastalığı olanlar da günlük su tüketimine ayrıca özen göstermelidir.

3      – Kasları Harekete Geçirmek

Evde küçük ağırlıklar kaldırarak kasların hareket etmesine sağlanmalıdır. Gün aşırı 10’ar dakika bile yapmak yeterli olacaktır. Nefes egzersizleri ve esneme hareketleri yapılmasına gayret edilmelidir.

4 – Sağlıklı Beslenmek

Kesinlikle şeker ve tuz tüketiminden kaçınılması gerekir. Çünkü bunlar bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Her gün oluyorsa salata ve 1 tabak sebze yemeği tüketilmesi gerekir. Doktora danışarak vitamin desteği alınması da oldukça önemlidir. Bu dönemde kalp rahatsızlığı olan kişilerin doktor ile irtibatı kesmemesi telefonla bile arayıp herhangi bir şikâyeti olduğunda bildirmesi gerekir.

5 – Kalp Hastalığı İçin Moral Çok Önemlidir

Covid-19 nedeniyle yayılan birçok olumsuz haberi takip etmemek daha doğrudur. Moralin yüksek tutulması bağışıklık sisteminin güçlü kalması açısından çok etkilidir. Evde çeşitli hobilerle uğraşmak yeni şeyler üretmek kişilerin kendine mutlu hissetmesini sağlar bu da bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda oldukça etkilidir.

6 – Hijyene Dikkat Etmek Gerekmektedir

Pandemi sürecinde en etkili unsur kişilerin hijyen konusunda oldukça hassasiyet göstermesi gerekir. Ellerin sürekli temiz tutulması, sokağa çıkıldığında ellerin göz ve ağız ile temas ettirilmemesi, maskesiz dolaşmamaya dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca dışarıda kişilerin yanlarında alkol bazlı dezenfektan yada ıslak mendil bulundurmaları gerekir.

Kalp hastalığı konulu azımızı beğendiyseniz Kalp Yetmezliği Nedir Nedenleri Evreleri Tedavisi konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *