Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Nöbetçi Veteriner Bulmak için 3 Bilmeniz Gereken Adım!

Nöbetçi Veteriner Bulmak için 3 Bilmeniz Gereken Adım!

Editör Editör - - 9 dk okuma süresi
1 0
nobetci-veteriner

Nöbetçi veteriner, normal çalışma saatleri dışında geceleri de hizmet vermektedir. Acil hastane bölümleri ya da nöbetçi eczaneler gibi aynı mantıkta çalışır. Sadece bu kurumlar özel kurumlar olduğu için devlet tarafından bir sıraya koyulmaz. Tamamen gönüllülüğe bağlı olarak veterinerler kendi istekleri doğrultusunda 7/24 acil veteriner olarak hizmet vermektedir.

Hayvan dostlarının da aynı insanlar gibi bir doktora ihtiyacı bulunur. Bu alanda hayvan doktoru olan kişilere ise veteriner denmektedir. Veterinerler belirli periyotlarla hayvan dostlarınıza yardımcı olacaktır. Fakat olası acil durumlarda yine bir uzmana başvurmanız gerekir. Özellikle gece saatlerinde, çalışma saatleri dışında, nöbetçi veteriner ihtiyacınız olabilir. Peki acil veteriner nereden bulunur? 7/24 açık veteriner hangileri?

Nöbetçi Veteriner Nasıl Bulunur?

nobetci-veteriner
Nöbetçi Veteriner

Acil veteriner ihtiyacı doğduğunda yapılabilecek birkaç adım bulunmaktadır. Bu adımlara bağlı olarak olası bir durumda gece hayvan dostunuzu uzmanına götürerek tedavi ettirebilirsiniz. Yalnız genel itibari ile nöbetçi veteriner İstanbul gibi büyükşehirlerde bulunmaktadır. Eğer küçük bir şehir ya da ilçedeyseniz bu noktada yardımcı bulamayabilirsiniz.

1 – İnternette ‘Nöbetçi Veteriner’ Araştırması

7/24 açık veteriner, gece açık veteriner gibi kelimelerle internet tarayıcısından araştırma yapın. Genellikle konumunuza da bağlı olarak ilk sıralarda sizlere öneriler sunulacaktır. Bu öneriler arasındaki size uygun olan veterinerin telefon numarasından ulaşmalısınız. İnternette bazen yanlış bilgilere bağlı olarak gece açık veteriner gibi görünse de kapalı olabiliyor. Telefon numarasından teyit etmek de fayda var.

2 – Sürekli Gittiğiniz Veterinerler ile İletişim

Hayvanınızı sürekli gittiğiniz veteriner, güven duyduğunuz veteriner olacaktır. Bu yüzden normal kontrol zamanlarında ya da telefon numarası ile ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Aslında bilgi alma sürecini başınıza acil bir durum gelmeden kesinleştirmekte fayda var. İleride herhangi bir sorun oluşmadan gideceğiniz adresi böylece belirlemiş olursunuz.

3 – Hayvan Derneklerinden Bilgi Alma

Normal zaman dilimlerinde hayvan derneklerinden, hayvan bakımevi tarafından bu konu hakkında bilgi almayı deneyin. Sadece bizzat dernekten değil, dernek takipçilerinden de yardım alabilirsiniz. Bir sosyal medya postu altında böyle bir durumda nereye başvurulabileceğini öğrenebilirsiniz. Böylece hayvanınızın başına kötü bir durum geldiğinde gideceğiniz adresi belirlemiş olursunuz.

7/24 Açık Veteriner Hangi Şehirlerde Bulunuyor?

nobetci-veteriner
Acil Veteriner

Hayvanların doktor ihtiyacının ne zaman çıkacağı hiç belli olmaz. Bu gibi durumlarda acil bir veteriner ihtiyacınız varsa bulunduğunuz şehir de oldukça önemlidir. Neden mi? Eğer nöbetçi veteriner Ankara gibi bir şehirde arıyorsanız şansınız vardır. Keza İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde de bu durum geçerlidir. Küçük şehirlerde genelde nöbetçi olarak veterinerler bulunmaz.

Tek tek nöbetçi veteriner İzmir ya da farklı bir şehir hakkında bilgi vermek zordur. Genel itibari ile büyükşehirlerin neredeyse tamamında acil veteriner açık olacaktır. Küçük şehirlerde ise bizzat var olan veterinerlerle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Acil Veteriner Bölümü Hangi Durumlarla İlgilenir?

nobetci-veteriner
Gece Açık Veteriner

Toplum arasında 7/24 acil veteriner konusunda bazı yanlış anlaşılmalar oluşabiliyor. Bu tarz alanlarda sadece acil durumlarla ilgilenildiğini bilmelisiniz. Normal şartlarda yapılabilecek olan işlemler adına veterinerleri meşgul etmemek gerekir. Örneğin hayvanlar:

 • Genel kontrol,
 • Aşılar,
 • Tıraş,
 • Tırnak kesimi,
 • Yıkama gibi durumlar için acil veterinerlere götürülmemelidir.

Tam tersine acil veterinerlik alanlarında oluşan bir kaza, yaralanma, kanama gibi durumlarla ilgilenilir. Hayvanınız normal şartlarda kusmayıp o gece kusuyorsa bile anında endişelenmenize gerek yok. Özellikle kedilerde bu tarz durumlar yabancı yemek yeme, farklı mama deneme ya da tüy yutmadan dolayı gerçekleşebiliyor. Yine de müsaitlik durumuna göre küçük köpek cinsleri ya da kediler kontrole getirilebilir.

Veteriner Nöbetçi Tüm Hayvanlarla İlgilenir mi?

nobetci-veteriner
7/24 Veteriner

Nöbetçi veteriner sahip olduğu uzmana göre belirli uygulamalar yapabilmektedir. Çoğu zaman acil durumuna yeni uzman olmuş kişileri ya da yardımcılar bırakılmaktadır. Tüm bunlar düşünüldüğünde de acil veterinerler her hayvanla ilgilenemeyebilir.

Sadece nöbetçi veteriner değil normal zamanlarda dahi veterinerler tüm hayvanlar konusunda uzman değildir. Genel olarak görüldüğü üzere kedi, köpek ve bazı kuş cinsleri ile ilgilenilir. Nadirde olsa hamster gibi türlere bakılmaktadır. Bu noktada acil bir durum karşısında hayvanınızla ilgilenen bir uzman bulamayabilirsiniz. Peki ne yapmalısınız?

Önceliğiniz her zaman gittiğiniz veteriner olmalıdır. Bu veteriner normal şartlarda da hayvanınızla ilgilendiğinden daha iyi takip yapabilecektir. Veterinerinizin gece çalışıp çalışmadığını öğrenerek hareket edin. Eğer bu isme ulaşamazsanız internette nöbetçi veteriner olarak görülen alanları arayarak sahip olduğunuz hayvanın cinsini belirtin. İlgileniliyorsa buna göre adrese gidin.

Nöbetçi Veteriner Fiyatları Ne Kadar?

Nöbetçi veteriner fiyatları normal fiyatlara göre genelde değişim göstermez. Yapılan işlemin ağırlığı, süreci elbette burada etkili olacaktır. Eğer ağır bir yaralanma ya da hastalık şüphesi varsa hayvanınız veterinerde kalması gerekebilir. Bu noktada oluşacak masraflar rutin kontrole göre farklılaşacaktır. Görüntülemeler, tedaviler, ilaçlar gibi unsurlarda işin içine eklenerek size net bir tutardan bahsedilir.

Nöbetçi Veteriner Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

nobetci-veteriner

7/24 saat açık veteriner kliniği ücretleri bazı unsurlara göre belirleyecektir. Genel olarak açık veteriner klinikleri ortak bir fiyatlandırmaya göre hareket etmez. Bundan dolayı acil nöbetçi veteriner bulduğunuzda fiyatlandırmaların biraz şans eseri oluşacağını bilmelisiniz.

Elbette veteriner kliniği olarak bazı unsurlar göz önünde bulundurulduğunda fiyat listesi elde edilmektedir. Evcil hayvan kontrolleri ve tedavisine bağlı olarak veteriner polikliniği fiyatları şunlara göre belirler:

 • Hayvanın cinsi,
 • Tedaviyi saptamak için kullanılan testler, görüntülemeler,
 • Başlanılan tedavinin nerede yapılacağı,
 • Gözetim altında tutulma durumu,
 • Veterinerin kâr etme ihtiyacı.

Belediyelerin Nöbetçi Veteriner Kuruluşları Var mı?

Belediyeler tarafından ücretsiz hizmet verilen kısmi sayıdaki veterinerler bulunmaktadır. Bu veterinerler bizzat randevu mantığında hareket eder. Hayvanınızı ücretsiz gösterebilirsiniz ancak yoğunluğa bağlı olarak yer bulmalısınız. Diğer taraftan nöbetçi veteriner olarak hizmet verdiklerini merak ediyorsanız, soruşunuzun cevabı hayır. Belediyeler tarafından nöbetçi veterinerlik kapsamında hizmet verilmez.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.