«
  1. Anasayfa
  2. Ev Tekstili
  3. 2023 Saten Kumaş Çeşitleri Listesi

2023 Saten Kumaş Çeşitleri Listesi

saten-kumas-cesitleri

Saten kumaş çeşitleri hem parlak hem de şık olması yönüyle oldukça caziptir. Sevilen saten kumaş, dokumada kullanılan ipliğin türüne göre birçok çeşide sahiptir. Abiye elbise, gelinlik ve ev dekorasyonu denildiğinde akla ilk gelen kumaş türü arasındadır.

Diğer kumaşlardan parlak ve kaygan olmasıyla ayrılan saten, ince bir yapıya sahiptir. Ancak oldukça ince bir kumaş olmasına rağmen iç göstermez. Bu yönüyle iç giyim, fantezi giyim ve gece kıyafetlerinde tercih edilen kumaşların başındadır.

En Sevilen Saten Kumaş Çeşitleri

Kullanım alanlarının geniş olması ve lüks bir kumaş yapısının bulunması satenin popülerliğini artırmaktadır. Farklı dokularda ve renklerde saten kumaş çeşitleri vardır. Bu sayede evlerin her köşesinde ve giysilerde tercih edilebilir. Her biri ayrı bir zariflik sunan saten kumaş isimleri kullanım alanlarına göre değişiklik gösterir.

Bazı kumaşlar yazın tercih edilirken bazıları yapıları gereği kışın daha çok kullanılır. İnce yapıdaki satenler daha çok iç giyim ve geceliklerde tercih edilir. Aynı zamanda yazlık gece elbiselerinde de sıkça ince tarzdaki kumaşlara yönelim fazladır. Satenin kalın ve pamuklu olan çeşitleri ise nevresim takımları, ev dekorasyonları ve kışlık kıyafetlerde tercih edilir. Peki, saten kumaş çeşitleri nelerdir ve nerelerde kullanılır?

saten-kumas-cesitleri
Saten Kumaş Çeşitleri

1 – Kalın Saten Kumaş

İnce satene nazaran daha tok bir yapıda bulunan kalın saten kumaş çeşitleri birçok alanda kullanılır. Özellikle tesettürlü bayanların giydiği kumaş çeşitleri arasında yer alır. Çünkü kalın yapısı sayesinde vücut hatlarını belli etmez. Ev tekstil ürünlerinde de kalın saten kumaşların kullanılması oldukça yaygındır.

2 – Krep Saten Kumaş

Estetik ve gösterişli bir yapıya sahip olan krep saten kumaş çeşitleri özel gün kıyafetlerinde tercih edilmektedir. Şık görünüme sahip bu kumaşlar arasında krep satenler ilgi çekmektedir. Moda sektöründe en çok tercih edilen saten kumaş çeşitleri arasında gösterilebilir.

3 – İpek Saten Kumaş

Hangi saten kumaş kırışmaz denildiğinde akla ilk gelen ipek saten kumaşlardır. En sık tercih edilen saten kumaş çeşitleri arasında yer alır. İpek satenler genellikle asetat, floş ve ipek ipliğinden dokunur. Pürüzsüz ve parlak bir yapıya sahiptir. Ayrıca canlı renkleriyle tasarımlara ışıltı katar.

İpek saten kumaş elbiselik olarak da çok sık kullanılmaktadır. Çeşitli tasarımlar ve iyi bir işçilikle oluşturulan modeller, yaz mevsimlerine damga vuracaktır. İpek saten kumaş çeşitleri gelinlik, abiye, ve fantezi ürünlerine şıklık katmaktadır.

4 – Desenli Saten Kumaş

Ev dekorasyonları için düz renklerin aksine desenli saten kumaş çeşitleri tercih edilir. Kaliteli ve şık olan saten kumaşın birbirinden farklı tasarımlara sahip desenleri bulunur. Saten kumaş desenleri arasında daha çok çiçek desenleri, geometrik şekiller, zincir detayları ve puantiyeler bulunur.

5 – Pamuk Saten Kumaş

Yumuşacık yapısı ile öne çıkan pamuk saten kumaş, adında saten geçse de daha çok pamuktan üretilmektedir. Parlak saten kumaş özelliğine sahiptir. İnce ipliklerden sık bir şekilde dokunur. Kolay kolay kırışmayan bu saten türü, ütü gerektirmez. Terletmeyen özelliği sayesinde daha çok gelinlik tasarımlarında tercih edilir. Tok duran kumaşı kusursuz modellerin oluşturulmasına olanak sunar.

saten-kumas-cesitleri

6 – Düşes Saten Kumaş

Düşes saten kumaş renkleri, kalınlığı ve duruşuyla farklı özelliklere sahiptir. Diğer saten kumaşlardan farklı olarak önceden boyanmış iplerle dokunur. İpeksi dokusu sayesinde şık ve zarif görüntüler oluşmasına olanak sunar. Düşeş saten kumaş çeşitleri, gece elbisesi ve gelinliklerde aranan kumaşlardan bir tanesidir.

7 – Döşemelik Saten Kumaş

Ev dekorasyonlarına renkleriyle ve farklı tasarımları ile renk katan saten döşemelik kumaş çeşitleri oldukça fazladır. Döşemelik saten kumaş, farklı dokularda bulunan bir kumaştır. Genellikle çizgili formda ve kabartmalı döşemelik saten kumaş çeşitleri dekorasyonlarda kullanılır.

Döşemelik saten tek başına dekorasyonlarda kullanılabilir. Aynı zamanda tafta kumaş, örme kumaş ve şifon kumaş gibi farklı dokulara sahip ürünlerle de dekorasyonlarda bir bütün oluşturabilir.

8 – Abraham Saten Kumaş

Kalın ve dayanıklı olan bir kumaş türü Abraham saten kumaş nedir? bu kumaş selülozik ham maddeden üretilen liflerden dokunmaktadır. Gramajı yüksek oldukça kalın bir kumaştır. Dayanıklı yapısı sayesinde üzerinde rahat bir şekilde işleme yapılabilir. Bir tarafı parlak bir tarafı mat olan Abraham saten kumaş çeşitleri, taşlı gece elbiseleri ve gelinliklerde tercih edilen kumaşlar arasında gösterilir.

9 – Likralı Saten Kumaş

En çok kullanılan satenler arasında yer alan likralı saten kumaş, elastik bir yapıya sahiptir. %100 polyester olması nedeniyle daha fazla esneme payı vardır. Likralı saten kumaş çeşitleri; elbise, gelinlik, varis çorapları, mayolar, boneler ve kuşakların yapımında kullanılan kumaşların başında gelir.

10 – Amerikan Saten Kumaş Çeşitleri

‘Amat’ olarak da bilinen Amerikan saten kumaş, çift ene sahiptir. Kaygan pürüzsüz bir yapısı vardır. Bu kumaşın en büyük özelliklerinden bir tanesi esneme payının olmamasıdır. Mat parlak dokusuyla abiye kumaşlarda kullanımı daha uygundur. Amerikan saten kumaş çeşitleri, organze kumaş olarak kabarık modellerde tercih edilebilir. Ancak tercihe göre balık abiyelerde de kullanıma uygundur.

saten-kumas-cesitleri

Kaliteli Saten Nasıl Anlaşılır?

Kumaş piyasasında çok sayıda saten kumaş modelleri vardır. Hangisinin gerçek hangisinin yapay saten olduğunu anlamakta güçlük çekilmektedir. Saten hangi kumaş tipi ve hangi liflerden üretilir gibi detayların bilinmesi, saten seçiminde önemli bir yere sahiptir.

Özel günlerin kurtarıcı parçaları arasında yer alan saten elbise kumaş çeşitleri incelenerek tercih edilmelidir. İlk başlarda pratikte kalitesi anlaşılmasa da, birkaç adımda satenin kaliteli olup olmadığı anlaşılabilir. Kumaşı gererek ışığa tutulmalıdır. Sonrasında parlaklığına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda satenin kokusu da kalitesini belli etmektedir. Kötü kokan satenler boyama sırasında kalitesiz ürünlerin kullanıldığı anlamına gelmektedir.

Saten Kumaş Fiyatları

saten-kumas-cesitleri

Farklı renkleri, dokuları ve çeşitleri bulunan elbiselik saten kumaş fiyatları değişiklik göstermektedir. Toptan kumaş alımlarında saten kumaş fiyatları İzmir, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde daha uygun fiyatlarda bulunabilir. Kumaş satışında metre baz alınmaktadır. Saten kumaş metre fiyatları, kumaşın çeşidine göre farklı fiyat aralıklarında bulunur.

Birçok platformda saten kumaş fiyatları ucuz ve indirimli olabilmektedir. Bu platformlarda bulunan fiyata göre sırala veya düşükten yüksek fiyata göre filtreleme seçenekleri bulunur. Böylelikle hızlı bir şekilde uygun fiyatlı ürünlerin bulunması sağlanır.

YouTube video

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *