«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. 6 Farklı Şişli Veteriner Müdürlüğü Hizmetleri Nelerdir?

6 Farklı Şişli Veteriner Müdürlüğü Hizmetleri Nelerdir?

sisli-veteriner-mudurlugu

Şişli Veteriner Müdürlüğü  özellikle sokak hayvanları ile ilgili çalışmalarıyla hayvanseverler tarafından oldukça dikkat çekici bir kurumdur. Ülkemizde son zamanlarda sokak hayvanları konusu sıkça gündeme gelmektedir. Siz de İstanbul’da ikamet eden bir hayvansever iseniz, çok kıymetli projelere imza atan bu kurumla mutlaka tanışmalısınız! Peki Şişli Veteriner Müdürlüğü kliniğinin çalışma alanları ve  projeleri nelerdir? Sokak hayvanları için hangi hizmetleri sunar?

Şişli Veteriner Müdürlüğü Hizmetleri Nelerdir?

sisli-veteriner-mudurlugu

Şişli Veteriner Müdürlüğü ; sokak hayvanlarının rehabilite edilmesi, sahiplendirilmesi ve beslenmesi ile ilgili aktif çalışmalar gerçekleştirmektedir. Sahipli hayvanlara bakması, 5996 sayılı Yasa’nın 11. maddesi hükmü uyarınca yasak olsa da, kuduz aşılarını yapmakta ve acil vakalara müdahalede bulunmaktadır.

1 – Kısırlaştır, Aşıla ve Yerinde Yaşat’’

Şişli Veteriner Kliniği bu proje ile, sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanları toplatıp kısırlaştırır, gerekli aşı ve tıbbî bakımları yapar, işaretler ve alındığı ortama geri bırakır. Sahiplendirilenleri ise kayıt altında tutar.

2 – Gezici Bakım Aracı İle Yerinde Tedavi İmkanı

Şişli Veteriner Müdürlüğü bünyesinde bulunan Can Dostlar Gezici Bakım Aracı’nı Şişli semti sokaklarında görürseniz şaşırmayın. Yerinde tedavi imkanı sunan bu araçlarımız ile Şişli sokaklarında yaşayan patili dostlarımızın bakım, kontrol ve rutin aşı uygulamaları periyodik aralıklarla yapılmaktadır.

3 – ‘’Pati Büfe’’ İle Minik Dostlar Besleniyor

Sokak hayvanlarının beslenmesi için Şişli Veteriner Müdürlüğü tarafından tasarlanan Pati Büfe, su ve mama kabı için ayrılmış iki bölümden oluşmaktadır. Otomat mantığıyla kurgulanan bu cihazın 1 numaralı bölümüne plastik veya karton mama kutusu atılıyor, daha sonra pati büfenin servis kabına kuru mama dökülüyor. 2 numaralı bölümüne ise su koyuluyor. Bu otomatlar bir yandan dönüştürülebilir atıkların toplanmasına da aracılık etmiş oluyor.

4 – “Kap Bizden, Su Sizden”

Yıllardır devam eden bir Şişli Veteriner Müdürlüğü projesi olan ‘’Kap Bizden Su Sizden’’ aşırı yaz sıcaklarında sokak hayvanlarının susuzluktan ölmemeleri için toplumda farkındalık yaratmak amacıyla başlatılmıştır. Ülke genelinde birçok belediye de bu projeyi örnek alarak uygulamaya başlamıştır.

sisli-veteriner-mudurlugu

5 – Şişli Veteriner Müdürlüğü Okul Ziyaretleri

Veteriner Müdürlüğü’nün bir diğer dikkat çekici proje ise hayvan sevgisini gençlere ve çocuklara aşılamayı amaçlayan okul ziyaretleridir. Öğrenciler, barınaklarda bulunan hayvanların ihtiyaç duyabileceği malzemeler eşliğinde, görevlilerin gözetimi altında, onları besleyerek; hayvanlarla güvenli iletişim kurmayı öğreniyorlar.

Aynı zamanda öğrencilere, hayvanlarla doğru iletişimin anlatıldığı boyama kitapları, sokak hayvanlarını beslemek için mama ve su kapları gibi materyaller hediye edilerek farkındalıklarının sağlanması amaçlanıyor.

6 – Vektörle Mücadele

Vektörler, taşıdıkları bakterilerle insan sağlığını doğrudan veya dolaylı olarak tehdit eder, besinlerimize ve yaşadığımız yerlere zarar verir.  Şişli Veteriner Müdürlüğü, vektörle mücadelede, çevre ve halk sağlığına önem vererek öncelikle kültürel, fiziksel, biyolojik yöntemleri tercih etmektedir. Son tercih olarak kimyasal mücadele yöntemlerini kullanarak vektörle savaşmaktadır.

Şişli Hayvan Hastanesi Nerededir?

İstanbul’da bir devlet dairesi olan Şişli Veteriner Müdürlüğü açık adres olarak Paşa Mahallesi, Piyale Paşa Bulvarı No:80/A adresinde bulunmaktadır. Şişli Belediyesi’ne bağlı bir kuruluş olan Şişli Veteriner Müdürlüğü hafta içi 09:00-17:00, hafta sonu ise 09:00-16:00 saatleri arasında faaliyet göstermektedir. Nöbetçi veteriner olarak faaliyet göstermemektedir.

Şişli Belediye Veteriner Telefon Numarası Nedir?

444 3 112 numaralı telefon aracılığıyla Şişli Veteriner Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz. Gitmeden önce almak istediğiniz hizmetler, aklınıza takılan sorular hakkında bu telefon ile iletişime geçerek daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda veteriner@sisli.bel.tr mail adresi ile de iletişim kurabilirsiniz.

sisli-veteriner-mudurlugu

Şişli Belediye Veteriner Ücretleri Hangi Aralıktadır?

Şişli Veteriner Müdürlüğü, devlete bağlı bir kurumdur. Türkiye’nin 81 ilinde belediyelere bağlı olan bu veteriner klinikleri, ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda yürüttükleri tüm projeler de ücretsiz şekilde devam etmektedir.

Veteriner İşleri Müdürlüğü Ne İş Yapar?

Türkiye’nin 81 ilinin Belediye kurumları arasında yer alan Veteriner İşleri Müdürlüğü bulaşıcı hayvan hastalıkları yönünden gerekli tedbirleri alıp, koruyucu aşılarını yapmak, aşısı yapılan hayvanların aşı takvimi kayıtlarını tutmak ve takip etmekten sorumludur. Yaşlı, yavru, yaralı, hasta ve sakat olan hayvanları barınakta barındırmaktadır. Aynı zamanda kuduz hastalığı ve ısırık vakalarında hayvanları müşahede altına alıp, gerekli takipleri yapar.

İnsan, çevre ve hayvan sağlığı ile ilgili olarak Resmi Kuruluşlarla, Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü’nü ilgilendiren konularda yazılı veya sözlü gerekli koordinasyonu sağlayarak alınan kararları uygular.

sisli-veteriner-mudurlugu
Şişli Veteriner Müdürlüğü

Sokak Hayvanları Yardım Hattı

Sokak hayvanları için yaralanma, kaza gibi acil durumlarda Alo 153 Beyaz Masa’ yı arayabilirsiniz. Olay yerinin adresini ve hayvanın yanında bulunan kişinin iletişim bilgilerini verdiğiniz takdirde, 7 gün 24 saat çalışan nöbetçi ekipler, yaralı ve tedaviye muhtaç sokak hayvanlarını bulunduğu yerden alıp tedavisini yapmaktadır.

Kaynak : https://modaozeti.com/en-yakin-veteriner-klinigi/

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *