«
  1. Anasayfa
  2. Dini Bilgiler
  3. Duha Suresi Mucizeleri Nelerdir?

Duha Suresi Mucizeleri Nelerdir?

Duha Suresi Mucizeleri Nelerdir?

Duha suresi mucizeleri hakkında pek çok araştırma yapılmaktadır. Duha suresi, Kuran’ı Kerim’in 93.suresi olarak yer almaktadır. Surenin tamamı 11 ayetten meydana gelmektedir. Sure, Kuran’ı Kerim’in son cüzinde bulunmaktadır.

Duha suresi; vahiy kesilmiş olduğu için, Hz. Peygamberin (sav), müşriklerin vahiylerin kesilmesi nedeni ile söyledikleri söz ve davranışlardan üzülmesi sonucunda gönderilmiştir.

Duha suresi, teselli edici bir anlatım tarzına sahip olup Hz. Peygamberin (sav) çocukluk döneminden yetişkinlik dönemine kadar yaşadığı sıkıntıların Allah’ın emri ile ortadan kaldırıldığını anlatmaktadır.

YouTube video

Duha suresi anlamı itibari ile oldukça büyük tesirleri olan bir suredir. Duha suresi Türkçe manada bir teselli olmaktır. Efendimiz SAV Allah’ ın göndermiş olduğu bu ayetler sayesinde çocukluğundan itibaren her yalnız kaldığı anda bu duayı okumuştur. Allah ın himayesi sayesinde çocukluğundan itibaren bu dua ile kendisine kalkan edinmiştir. Efendimiz in de yetim olduğu günlerde yalnız Allah’ a sığındığı ve güçlükleri aşarak bugünlere geldiği hatırlatılmakta. Çocukluğundan itibaren nice güçlükleri aşarak yaşamış bir peygamberin ümmeti olarak yetimlere iyi davranması gerektiği emredilmektedir. Kuşluk vaktine yemin edilen surede Allah bizler için bir çok mucizeyi saklı tutmuştur.

Surede ayrıca ahiretin dünyadan daha hayırlı olduğu, Allah’ın ileride vereceği bol nimet karşısında hoşnutluk duyulacağından da bahsedilmektedir. Surede, yoksul ve yetime iyi davranılması gerektiği emri de yer almaktadır.

Duha Suresi Mucizeleri ve Tefsiri

Duha suresi mucizeleri ile yeryüzüne inmiştir. Aktarılan rivayete göre; o dönemlerde Hz. Peygambere (sav) gelen rivayetlerde bir kesilme yaşanmıştı. Hz. Peygamber (sav) de bu durumun kendisinden kaynaklı bir sebepten olabileceğini düşünerek üzülmekteydi.

Müşrikler tarafından da Hz. Peygamberi (sav) üzecek söz ve davranışlar sarf ediliyordu. Hz. Peygamberin bu hüznünü ortadan kaldırmak üzere Duha suresi inmiştir. İnen sure ile Hz. Peygamberin (sav) yüce Allah tarafından terk edilmediği haberi müjdelenmiştir.

Önceki vahiyler geldiği zaman, gelen vahiyler nedeni ile Hz. Peygamber (sav) ruhen ve bedenen ciddi anlamda yorulmaktaydı. Vahyin ağırlığı nedeni ile yorulan ruhu ve bedeninin dinlenmesi için vahiy gönderilmesine ara verilmişti.

Yani Hz. Peygamberin (sav) dinlenerek sukuta ermesi için gönderilen vahiyler bir süreliğine kesilmiştir. Bu sürede Hz. Peygamberin (sav) kesinlikle unutulmadığı yüce Allah tarafından Duha suresi ile açıklanmıştır.

Duha Suresi Faziletleri – Vedduha Suresi Fazileti

Duha Suresi Mucizeleri Nelerdir?
Duha Suresi Mucizeleri Nelerdir?

1- Kişinin Günahları İçin Meleklerin Af Dilemesi

Kur’an’da yer alan tüm sure ve ayetlerin pek çok faziletlerinin olduğu bilinmektedir. Bu faziletleri elde etmek için sure ve ayetlerin belirli zamanlarda okunması önemli olmaktadır. Duha suresini akşam vaktinde okuyan kimse için sabah vaktine kadar yetmiş melek, yüce Allah’tan af dilemektedir. Bu durum hadislerle sabit olmuştur.

Ayrıca başka bir rivayete göre de herhangi birisi gece vakti Duha suresini okuyup namaz kılarsa ve sonra yatarsa 70 bin meleğin kendisi için Allah’tan af dileyeceği belirtilmektedir. Görüldüğü gibi Duha suresi kerameti oldukça fazladır.

2- Geçmiş Günahların Affedilmesi

Duha suresi faziletleri arasında geçmiş günahların affedileceğine dair bir rivayet de yer almaktadır. Rivayete göre kişi, Yasin ve Duha suresini Cuma gecesinde tamamen okuyarak ayetlere gereği gibi inanırsa, yüce Allah tarafından, kendisinin geçmiş günahlarının affedileceği belirtilmektedir.

Bu da Allah’ın ne kadar affedici olduğunu önemli bir göstergesidir. Yüce Allah, en ufak bir çaba karşılığında bile kullarının günahlarını silmek için kolaylıklar sunulmaktadır.

Duha Suresi Mucizeleri Nelerdir?
Duha Suresi Mucizeleri Nelerdir?

3- Kişiye Şefaatçi İzni Verilmesi

Duha suresi mucizeleri arasında kişinin şefaatçi olması ile ilgili bir rivayet de bulunmaktadır. Rivayete göre kişi, Duha suresini okumaya devam ederse mahşer gününde o kişinin evindekilere, komşularına ve akrabalarına şefaat etme izni verilecektir. Görüldüğü üzere, bir kişinin okuduğu sure nedeni ile pek çok insan cehennem azabından kurtulmaktadır.

4- Duha Suresi ile Geri Getirme Mucizesi

Duha suresinin faziletleri arasında Duha suresi ile geri getirme de bulunmaktadır. Rivayete göre kaybolan bir kişinin ismi üzerine bu süre okunursa o kişi Allah’ın izni ile geri dönmektedir. Bu durum aynı şekilde bir şeyini kaybeden kişiler için de geçerlidir. Kaybedilen nesne için okunan Duha suresi, nesnenin bulunmasını kolaylaştırmaktadır.

Başka bir rivayete göre kaybedilen bir şeyin bulunması için surenin 41 kere okunması gerekmektedir. İmam-ı Gazali’nin söylediğine göre de Ashabı Kiram ve Tabiinden herhangi bir kişi, bir şeyini kaybettiğinde bu sureyi okuyarak kaybettiği şeyi bulmuştur. Başka bir rivayete göre de sabah ve akşam Duha suresini yedi kere okuyan kişinin herhangi bir şeyi kaybolmamaktadır.

5- Okuyanın Ruhsal Anlamda Rahatlaması | Duha Suresi Dinle

Duha suresi mucizeleri arasında, sureyi okuyan kişinin ruhsal bunalımlardan kurtulacağı ve rahata kavuşacağı rivayet edilmektedir. Duha suresini sabah namazından sonra okuyanların da her türlü kötülükten kurtulacağı ifade edilmektedir.

YouTube video

Ayrıca Duha suresini okuyanların Arafat’ta Hz.Peygamber (sav) ile birlikte olanlara verilen kadar sevap verileceği rivayet edilmektedir. Duha suresinin bilinmeyen pek çok mucizesinin de olduğu belirtilmektedir.

6- Duha Suresi Sevgi İçin Okunur

Duha suresi içinde öyle ayetler vardır ki eğer kişi tam manası ile o ayetleri okuyabilirse, eşi ile muhabbeti arttığı söylenir. Bu da eşler arasındaki sevginin daha da kuvvetlenmesi için oldukça önemli bir dua olduğunu gösterir.

Kuranda yer alan dua, sure ve ayetlerin okunmasının çeşitli faziletleri vardır. Bu konuda size rehber olacak yazılarımız;

Vedduha Suresi İle Celp Nedir? Duha Suresi Oku!

Duha suresi mucizeleri arasında Vedduha suresi ile celp de bulunduğu rivayet edilmektedir. Rivayete göre bazı kurallara uyularak okunan Duha suresi sayesinde, kişinin muhabbetini celp etmek istediği eşine karşı olumlu gelişmelerin yaşanacağı ve kişinin, insanlar arasında, sevilen ve sayılan bir kişi olacağı belirtilmektedir.

İnternette yapılan yorumlara bakıldığında, bazı insanların Duha suresi sayesinde eşleri ile arasındaki sorunların çözüldüğü belirtilmektedir. Ayrıca internet üzerinden yapacağınız sure okunuşu, Duha suresi anlamı, Duha suresini oku, Duha suresi oku, Duha suresi okunuşu, duha süresi, duha suresİ, İnşirah suresi, okunacak dua, esmaül hüsna Peygamber efendimiz ile ilgili hadisler diye aramalar yaparak daha net bilgiler edinebilirsiniz.

Duha Suresi Arapça Okunuşu

YouTube video

Duha Suresi Türkçe Okunuşu

Vedduha. Velleyli iza seca. Ma vedde’ake rabbüke ve ma kala. Ve lel’ahıretü hayrün leke minel’ula. Ve lesevfe yu’tıyke rabbüke feterda. Elem yecidke yetiymen feava. Ve vecedeke dallen feheda. Ve vecedeke ‘ailen feağna. Femmel yetiyme fela takher. Ve emmessaile fela tenher. Ve emma binı’meti rabbike fehaddis.

Duha Suresi Meali

Yemin olsun, kuşluk vaktine; Kararıp sakinleştiğinde geceye ki; Rabbin seni bırakmadı ve sana darılmadı. Elbette işin sonu senin için öncesinden daha hayırlı olacaktır. Rabbin sana mutlaka lutuflarda bulunacak, sen de memnun olacaksın. O seni yetim bulup barındırmadı mı? Seni yol bilmez halde bulup yol göstermedi mi? Ve seni yoksul bulup zengin etmedi mi? O halde sakın yetimi ezme! El açıp isteyeni de sakın boş çevirme! Rabbinin lutuflarını şükranla an.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Kan Vermek Caiz mi | Kan Vermenin Dindeki Yeri Nedir?

  2. Sibel

    Ben arada çok okuyordum en baştaki fazileti insanı rahatlatıyor Bugün de sıkıntılarımız için okumamız gerektiğini duyunca hergun okuma kararı aldım. Hamdolsun iyi ki başlamayı kısmet etti Rabbim