«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. İstemsiz Çizilen Çizgiler ile Karakter Analizi

İstemsiz Çizilen Çizgiler ile Karakter Analizi

İstemsiz Çizilen Çizgiler ile Karakter Analizi

Karakter analizi birçok yolla yapılabilse de en orijinal sonucu kişiyi doğal anında yakalamak verir. Bireyin sıkıntılı ya da sevinçli olduğu zamanlarda kıyıda kenarda çizdiği her şekil bir anlam ifade eder. Belki de içerde saklı gizli birçok duygunun açıkça dışa vurumudur bu çizgiler.

Çoğu insan, eline aldığı bir kalem ile hemen bulduğu boş kâğıda bir şeyler yapmaya, karalamaya ya da şekiller çizmeye başlar. Yani insanların bazıları boş kâğıtlara isim yazıyor, kimileri ağaç, çiçek çiziyor, kimileri kalpler yapıyor, kimileri imza atıyor, kimileri de karalama yapıyor… Aslında kâğıtlara yapılan bu tür çizimler kişilerin ruh halleriyle alakalı bizlere bazı ip uçları veriyor. Bundan dolayıdır ki artık günümüzde konunun uzman psikologları, insanların bulundukları ruhsal dünyalarına ayna tutmak gayesiyle kâğıtlara çizilen bu küçük veya karışık şekillerden yararlanmaya gitmektedirler.

YouTube video

Karakter analizi psikolojik destek için ilk adımdır. Kişilik analizi yap şeklinde internet üzerinde de çoğu zaman sorularla karşılaşırız. Ancak bakıldığında karşınıza bazı şekiller çıkar ve hangisini sıklıkla çizdiğinizi ya da yakın gördüğünüz sorulur.

Farkında olmadan sık sık çizdiğimiz çizgiler daha çok o anki ya da dönemsel ruh halimizi fazlası ile yansıtır. Eylül 2020 gündem konunuz ne ise canınızı sıkıyor ya da mutlu ediyorsa bu istemsiz şekilde karalama çizgiler ile kağıda yansır. Daha fazla çizgilerin çizilmesi ya da sıkça karalama yapmak ruh halindeki yoğunluğu temsil eder.

Evet! Kâğıtlara istemsiz olarak çizilen karalama, şekil, resim, vb. neyse onların ne anlama geldiklerini araştırıp istifadenize aşağıda sunduk. Çizgiler ile karakter analizi nasıl yapılır? Karakter analizi testi yaptırmak tek başına yeterli midir? Karakter analizi soruları nelerdir? Neden Psikologlar çizdiğimiz şekiller üzerinden hakkımızda yorum yapar? Karakter analizi taslağı hazırlanırken bu çizgiler ne ölçüde değerlendirilir? Gelin birlikte göz atalım.

Karakter Analizi İçin Çizgiler Ne Anlama Gelir?

İstemsiz Çizilen Çizgiler ile Karakter Analizi
İstemsiz Çizilen Çizgiler ile Karakter Analizi

Basamaklar / Merdivenler

Çizdiğiniz basamaklar yukarı doğru çizimler ise, hedefiniz yükseklerde olduğunu veya başka bir ifadeyle yaşama dair hedeflerinizin olduğunu gösterir. Şuan itibariyle bulunmakta olduğunuz konum her zaman için size yetersiz gelmekte ve sürekli merdivenleri tırmanma eğilimindesiniz. Aslında bir anlamda hırslı bir yapıya da sahipsiniz. Lakin özel hayatınızda bu duruma dikkat etmelisiniz, zira başınıza dert açabilirsiniz. Bizden söylemesi…

İsim Yazma / İmza Atma

Kâğıtlara veya beyaz sayfalara kendi isminizi yazıyorsanız veya imzanızı atıyorsanız bu durum sizin bencil olduğunuzu yani ben merkezliğinizi gösterir. Size gösterilen ilgi ve alakadan çok hoşlanıyor, dikkatleri üzerinize çekmeyi çok istiyorsunuz. Bu durum sizde aşırılık hasıl etmiyorsa durum normal seyrinde devam ediyor, lakin aksi takdirde sıkıntılı bir durum sizin için. Dikkat etmeniz fayda var.

Lakin kâğıtlara bir başka kişinin ismini sürekli yazıyorsanız ya da karalıyorsanız aklınızdan çıkaramadığınız biri var. Bu durumda sizin, başka birilerine ilgi duyduğunuzu veya birisini sevdiğinizi anlatıyor. Ama illaki bu sevdiğiniz kişinin ismini karalamanız anlamına da gelmiyor, nefret ettiğiniz bir kişinin ismini de yazıyor olabilirsiniz.

Kalp

 Kâğıtlara karalama yaptığınız şekil bir kalp ise siz âşık olma yolunda hızla ilerliyorsunuz demektir. Yani sizin aklınızı başınızdan alan bir karşı cins var. Öte yandan hayata tek olarak devam etmekte istemiyor ve yanınıza bir eş bulma derdinde olabilirsiniz. Bence kâğıtlara çizimler ve karalamalar yapmak yerine harekete geçmek en iyisi. Ne demişler; “harekette bereket vardır.”

İstemsiz Çizilen Çizgiler ile Karakter Analizi
İstemsiz Çizilen Çizgiler ile Karakter Analizi

Kare 

 Kâğıtlara çizilen kareler, sizin ciddiyetinizi, kararlı duruşunuzu ifade eder. Yaşamlarını bir güvence içinde sürdürmeye çalışırlar. Aynı zamanda pratik amaçlara yönelerek sözü güvenilir dürüst kişiler olduğunu da ifade edebiliriz.

Daireler

Boş anlarınızda ya da toplantılarda kâğıtlara daireler çiziyor iseniz bu durum sizin dış dünyaya entegre olduğunuzu gösterir. Dünyaya karşı kayıtsız değil ve uyumlu bir haliniz var. Her zaman orta yolu bularak durumu idare ediyorsunuz. Sabırlısınız ve olaylara çözüm odaklı olarak bakıyorsunuz. Kısacası siz bu dünyayı çözmüşsünüz.

Çarpı İşaretleri

Kâğıtlara büyük oranlarda çarpı işaretleri yapıyorsanız sizi bir anlamda negatif anlamda gereksizce meşgul eden veya çok sinirlendiren biri var. Bu kişi sizi rahatsız ediyor. Bu duruma içerlemek veya sorunu boş sayfa kâğıtlarına anlatmak yerine problemin üstesine gidin ve çözme yolunda uğraşlar verin. İnanın böyle bir davranış sergilemeniz sizin adınıza daha faydalı olacaktır.

Oklar

Kâğıtlara çizilen okların aslında yönleri itibariyle farklı anlamlar içermektedir. Yukarı doğru çizilen oklar sizin dikkatinizin başka birinde olduğunu, aşağı yönlü çizilen oklar dikkatin tamamen kendinizde olduğunu, sola çizilin okun geçmiş yaşantınıza, sağa çizilen okun istikbale odaklanmış olduğunuzu gösterir.

İstemsiz Çizilen Çizgiler ile Karakter Analizi
İstemsiz Çizilen Çizgiler ile Karakter Analizi

Kutucuklar

Kâğıtlara çizilen kutucuklar veya başka bir tabirle satranç tahtasına benzer çizimler yapmanız, kafanızı dağıtan, kurcalayan veya sizi endişelendiren bir şeyler olduğunu göstermektedir. Sizi böyle dalgın hale getiren bu durum hakkında iyice ölçüp biçerek doğru bir şekilde karar vermeniz ve harekete geçmeniz sizin adınıza en iyisi olacaktır.

Yıldız

Boş sayfalara çizdiğiniz farklı ve çeşit çeşit yıldızlar sizin geleceğe dair istekleriniz ve amaçlarınız çok yüksekte olduğunu gösteriyor. Kariyer hedefleriniz yüksek ve yapmak istediğiniz çok şeyler var. Lakin bunu sorun etmeyin! Bu istekleriniz, azminiz sayesinde gerçekleşeceğine ve sizi yıldız gibi parlatacağına inanabilirsiniz.

Ev

Kağıtlara çizmiş oldunuz ev düzgün ve muntazam ise, aile hayatına önem gösterdiğiniz ve bu aile yaşantısından mutlu olduğunuzu ifade etmektedir. Ailenizle birlikte vakit geçirmek size keyif veriyor. Fakat, düzensiz ve karmaşık çizilen bir ev resmi, yaşantınızdan bunalmış olduğunuzu ifade eder. Yani sizi sıkan ve keyfinizi kaçıran bir şeylerin olduğunu göstermektedir. Ama bu durumu dert etmeyin! Sorunları çözmek için harekete geçin ve evde değişikler yapın.

Hayat kimi zaman bize gizli sırlar sunar. Bu Gizemlerin arasında psikolojimizi etkileyen ve çeşitli görseller ile ortaya çıkan simgeler mevcuttur. Hayatı sorgulamaya başladığımız bu anlarda size destek olması dileği ile;

Ağaç

Kâğıtlara çizdiğiniz resim bir ağaç ise, sizin tabiata karşı olan ilginizi, alakanızı ve duyarlılığınızı gösterir. Çizilen ağaçlar basit bir çizim ise sade bir yaşamı tercih ettiğinizi ve tabiattan hoşlandığınızı ifade etmektedir. Fakat dallı ve budaklı çizilen ağaçlar aklınızda soru işaretlerinin olduğunu anlatmaktadır. Kafanızdaki fikirleri daha da karma karışık hale getirmek yerine daha somut ve net çözümler bulmaya çalışmalısınız.

Çiçek

Kâğıda bol bol çiçek resimleri yaptıysanız çok hassas ve bir o kadarda duygusal bir yapıya sahip olmakla birlikte dışa dönük bir kişiliği de sahipsiniz diyebiliriz. Etrafındaki insanları etki altına bırakabilme özelliğinizde mevcut. Kısacası pozitif bir kişiliğe sahipsiniz.

Güneş

Kâğıtlara güneş resmi çizmeniz sizin polyanacı bir yönünüzün olduğunu gösterir. Yani olaylara her yönüyle olumlu bakabilen iyimser bir kişiliğiniz var. Kötü geçen koca bir günün ardından pozitif anlamda düşünebiliyor ve iyi şeyler olacağını biliyorsunuz. Bu iyimserliğe ve pozitifliği lütfen devam edin!

Karakter Analizi  Kelebekler ile Özgürleşiyor!

Kağıtlara kelebek çizen kişiler, özgürlüğü düşünen ve özgürce yaşamak isteyen kişilerin ruh hallerini yansıtmaktadır. Özgürlük onların dünyasında bir anlam ifade eder.

Kuşlar

Eğer kâğıtlara kuşlar çiziyorsanız sizin hayal gücünüzün çok güçlü olduğunu söylemek herhalde yanlış olmaz. Her daim ileriye dönük büyük düşünebilen ve hayaller peşinde koşan maceraperest bir kişiliğe sahipsiniz.

Gemi / Uçak 

İnsanların kağıtlara uçak ya da gemi resmetmeleri, içinde bulundukları ortamdan veya durumdan biran önce uzaklaşma yani kaçma arzusunda olduklarını ifade eder. Bulundukları ortam onları sıkmaya başlamıştır. Biran önce kaçmak en iyi çözümdür.

Spiraller

Kâğıtlara çizilen spiraller ilk etapta kişilere keyifli geldiği varsayılsa da aslına bakarsanız insanı endişeye sevkeden bir durumun var olduğu söylenebilir. Çizilen spiraller ne kadar karışık bir yapıya sahipse probleminde o derecece büyük olduğu anlamını çıkarabiliriz. Dikkat!

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *