Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Beslenme ve Diyet
  4. »
  5. 22 Farklı Detoks Tarifleri ile Hızlı Zayıflamaya Ne Dersiniz?

22 Farklı Detoks Tarifleri ile Hızlı Zayıflamaya Ne Dersiniz?

Bilgece Bilgece - - 23 dk okuma süresi
11 0
22-farkli-detoks-tarifleri

Zayıflamak ve fazlalıkları atmak adına detoks tarifleri mükemmel sonuç almaya yardımcı olacaktır. Birbirinden güzel detoks tariflerine ulaşmak ister misiniz? Her gün her ay değişik değişik yapabileceğiniz tarifler için yazımızı okuyabilirsiniz! Yazı içerisinde sıkılmadan uygulayabileceğiniz gibi aynı zamanda kolay malzemeler ile elde edebileceğiniz detoks tariflerine ulaşmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Peki detoks nasıl yapılır?

YouTube video

Birbirinden Güzel 22 Detoks Tarifleri

Detoks suyu tarifleri farklı malzemelerle elde edilebilmektedir. Kişilerin burada dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunur. Bunlardan ilki detoks sularını tüketirken normal yeme işlemini gerçekleştirecekse kalori takibi yapmalıdır. Ancak en temel sonucu günlük detoks suyu ağırlıklı uygulamalarınız da alacaksınız. Bundan dolayı uzun süreli detoks tüketiminden ziyade 1 haftalık periyotlar oluşturmalısınız.

22-farkli-detoks-tarifleri

Detoks tarifleri hazır ederken aynı zamanda bir diğer konuda alerjik reaksiyonlardır. Daha önce alerjiniz olduğunu bildiğiniz, tahmin ettiğiniz malzemeli suları hazırlamamalısınız. Yeni malzemelerin de içilmesi ile alerjik reaksiyon ihtimali olduğundan her bir tarifi denerken önce az miktarda yapmalısınız. Sıvı detoks tarifleri ilk olarak bir içimlik deneyin ve sonra uzun süreli periyotlara yayın.

1- Maydanoz ve Limon İkilisi

22-farkli-detoks-tarifleri

Maydanoz yemek ya da suyunu tüketmek bireylere birçok açıdan fayda sağlayacaktır. Vücuda etkileri arasında birikmiş olan şişkinliği atma aynı zamanda adet söktürücü olmak bulunur. Kadınlar arasında özellikle regl için kullanılır. Yağ yakıcı detoks suyu tarifleri oluşturmak için en önemli yöntemlerden birisi olacaktır. Malzemeler arasında bir ya da iki demet maydanoz bir iki dilimde limon yeterli olacaktır. Kaynar su içine atarak 15 dakika bekleyin. Sonra tüketebilirsiniz.

2- Yeşil Çay

22-farkli-detoks-tarifleri

Yeşil çayın faydaları her noktada olduğu gibi detoks tarifleri kilo verdiren arasında da bulunur. Ödem atıcı özelliği bulunur. Ödemleri vücuttan kolay atmasının yanı sıra yağ yakıcı detoks suyu tarifleri için de tercih edilir. Kişiler tek bir içecek ile birden fazla avantaj elde edilebilmektedir. Malzemeleri arasında 1 litre suya 2-3 kaşık yeşil çay, tadına tat katmak için 2 tarçın çubuğu tercih edilebilir. 20 dakika demlendikten sonra tüketebilirsiniz.

3- Meyvelerin Birleşimi

22-farkli-detoks-tarifleri

Doğal yöntemlerle detoks tarifi elde etmek için birden fazla meyveden yaralanabilirsiniz. Ancak meyvelerin yüksek kalorili olmaması gerekir. 3 günlük detoks diyeti olarak tercih edilebilir. Sık meyve tüketmek istemeyenler için uygun olacaktır. Elma, armut ve limon birleşimi tercih edilebilir. 3 dilim yeşil elma, 3 dilim limon gerekir. Yeşil elma olmasına dikkat etmelisiniz. 1 armut yerine farklı bir meyve ekleyebilirsiniz, ayva olabilir. Yaklaşık olarak 1 litre kaynar su içine atılıp bekletilmelidir.

4- Kiraz Sapının İnanılmaz Mucizesi

22-farkli-detoks-tarifleri

Detoks tarifleri diyetisyen tarafından da önerilir. Ancak doğal malzemeler tercih edilmesi konusunda uyarı da bulunulur. Maydanoz nasıl ki ödem atma, regl olma konusunda etkiliyse kiraz sapı da bu açıdan etkili olmaktadır. Kiraz sapı ile detoks tarifleri 2020 yılında çok popüler olmuştur. Tamamen keyfi olarak kiraz sapı ekleyebilirsiniz. Böylece meyvenin çöplerinden de yararlanabilirsiniz. Sadece kendisi tatsız gelebilir bundan limon ya da tarçın eklemesi yapılabilir.

5- Zencefil ile Detoks Suyu Oluşturun

22-farkli-detoks-tarifleri
Detoks Tarifleri

Zencefil yemeklerde, maskelerde tercih edilir. Saç için faydası ise inanılmaz fazladır. Bunun yanı sıra göbek eriten detoks suyu tarifi olarak malzemeler arasında yerini alır. Zencefil, yoğurt içine eklenerek de katkı sağlanabilir. Yoğurt sevmeyenler için ise 1 litre su içine 2-3 dilim limon, 2-3 dilim zencefil ekleyerek kaynatın. Yaklaşık 30 dakika bekletin ve sonra soğuyunca tüketebilirsiniz.

6- Yeşil Çayınızı Yasemin ile Zenginleştirin

22-farkli-detoks-tarifleri

Yapımı detoks tarifleri kolay olanları mı arıyorsunuz? O zaman hazır yeşil çay içine de ekleyebileceğiniz yaseminleri kullanabilirsiniz. Yeşil çayınızı kendiniz de yapabilirsiniz. 1 günlük detoks programı olarak bulunabilir. Ancak yaseminin genel olarak sakinleştirici etkisi de olduğundan 1 haftalık periyot oluşturabilirsiniz. Ödem ve zararlı maddelerin atılması için 1 litre suya bir avuç yasemin ve bir kaşık yeşil çay ekleyip kaynatın.

7- Zengin Detoks Tarifi

Detoks suyu tüketmek kişilerin besin değerlerinden uzak durması anlamına gelmez. Aksine bireyler göbek ve basen eriten detoks tarifi uygularken içerik açısından zengin bir su hazırlamalıdır. Bu sayede sıvı tüketirken vücuda yararlı olacak besin değerleri tüketilecektir. Aksi taktirde bu suları içmenin, haftalarca uygulamanın bir avantajı ve anlamı bulunmaz. Tam tersine vücuda daha zararlı dönecekleri olacaktır.

22-farkli-detoks-tarifleri

Detoks suyu tarifleri arasında uygulanabilecek en iyi yöntemlerden birisi de zengin besin değeri olan bu tariftir. 1 portakal, bir dilim karpuz, tercihe göre bir pancar, 2 çay bardağı nar ve birkaç tane ahududu yeterli olacaktır. Malzemelerin yoğunluğuna göre su ekleyebilirsiniz. Ancak suya gerek kalmadan da bu meyve ve sebzeyi ekleyerek sıvı elde edebilirsiniz.

8- Kışa Uygun Detoks

Kış mevsiminde özellikle uygulayabileceğiniz detokslardan birisidir. Kişilerin detoks hazırlığı sırasında dikkat edilmesi gereken unsur kullanılanacak malzemelerin mevsime uygun olmasıdır. Mevsim meyvesi ya da sebzesi üzerinden daha iyi besin değerleri alınacaktır. Aksi takdir de güvenilir olmayan noktalardan alınacak olan besinler tam tersine GDO üretimi olması da mümkündür.

22-farkli-detoks-tarifleri

3 günlük detoks diyeti sırasında uygulanabilecek kışa uygun detoks tarifleri arasında bu tarif vardır. Tarif içerisinde çok malzeme bulunmaz. Ekşi ve tatlının birleşimi ile bir tat elde edilir. 1 ya da 2 portakal, 1 misket limonu ve 1 bardak çilek yeterli olacaktır. Bulabilirseniz 5-6 guava ekleyebilirsiniz. Hepsini karıştırarak detoks suyunu elde edeceksiniz. Kısa süreli uygulamanız, tüketmeniz önerilir.

9- Kırmızının Uyumu

Detoks tarifleri 2020 yılı zaman dilimi içinde renklere dikkat edilerek de sular hazırlanmıştır. Kişilerin yeşil sebzeler, kırmızı sebzeler dikkat alınarak yaptığı özel tarifler bulunmaktadır. Bahsedilecek olan bu tarifte kırmızının uyumunu ortaya çıkaracak olan malzemeler mevcuttur. Her bireyin kolaylıkla bulabileceği malzemeler de içerisinde bulunmaktadır. Kolaylıkla yapılıp tüketilebilir.

22-farkli-detoks-tarifleri

Gerekli olan malzemeler arasında 1 misket limonu, 2 ya da 3 domates, 2 salatalık ve bir tane pancar gerekir. Salata içeceğin renginde çok bir değişim yaratmayacaktır. İçmeyi teşvik edecek güzellikte bir renk elinize geçecektir. Bunun yanı sıra ekstra bir su da gerekmez. Salatanın %90sı su olduğundan dolayı fazladan su eklememenizi öneririz. Tadına baktıktan sonra belki duruma göre malzemelerde ekleme çıkarma yapabilirsiniz.

10-  Yeşil Detoks Olmazsa Olmaz!

Göbek ve basen eriten detoks genildiğinde akıllara ilk olarak yeşil detoks tarifleri gelmektedir. Yeşil olmasının ekstra bir fırsatı ya da yararı elbet bulunmaz. Ancak bilindiği üzere yeşil renkte bulunan sebzelerin insan vücuduna etkisi daha fazladır. Hem vücuttan sindirimi kolaydır hem de yağ takımı esnasında yardımcı etkisi daha fazla olacaktır. Özellikle maydanoz bu alanda başı çekmektedir.

22-farkli-detoks-tarifleri

Detoks suyu elde etmek adına ihtiyacınız olan malzeme sayısı fazla değildir. Genellikle 1 günlük detoks programı için uygulayabilirsiniz. 6-7 lahana yaprağı varsa birkaç parça kereviz, 1 demet maydanoz yeterli olacaktır. Sulu bir içerik olsun isterseniz 1-2 adet salatalık ekleyebilirsiniz. Daha fazla malzemeye ihtiyaç duyulmaz. Bütün malzemeleri karıştırıp suyunu tüketebilirsiniz.

11- Acı ve Ekşinin Birleşimi

Damak tadına göre bireyler detoks tarifleri oluşturabilir. Özellikle zıt tatların birleşimi ile inanılmaz bir lezzeti elde etmeniz mümkün olacaktır. Göbek eriten detoks suyu tarifi arasında bu tarz bir tarife yazı sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey malzemeleri temin ederek daha sonrasında hazırlamaktır. Uygulama süresini 2 haftayı geçmeyecek şekilde uygulamanız önerilir.

22-farkli-detoks-tarifleri

Malzemelerin arasında ekşi kısımda misket limon yer alır. 1 adet olması yeterli olacaktır. Bu tada karşılık acı için jalepano biberi bulunur. Genelde yarım olarak önerilir ama acıyı daha baskın almak isterseniz 1 adet yapabilirsiniz. Mide rahatsızlığınızın olmaması önerilir. 1 çay bardağı hindistan cevizi suyu ile tadını da aynı zamanda tatlandırabilirsiniz.

12- Havucun Gücünden Yararlanın

Havuç tek başına sıvı detoks tarifleri arasında yerini alacaktır. Tek malzeme ile oluşum sağlayabilirsiniz. 6 ile 8 adet arasında bulunması gerekir. Havucu meyve sıkacağı aparatıyla suyunu tamamen çıkarın. İçerisine ekstra bir malzemeye ihtiyaç duymadan tüketebilirsiniz. Dolapta muhafaza etmeniz dahilinde günlerce içebilirsiniz. Herhangi bir sorun olmayacaktır.

22-farkli-detoks-tarifleri

Havucun tok tutma özelliği bulunur. Tok tutmasının yanı sıra sindirimi de kolaylaştırır. En önemli besin değerleri arasında A vitamini bulunur. Bu vitamin özellikle gözler için de faydalı olacaktır. Tek bir besin sayesinde birden fazla avantaj elde edebilirsiniz. Cilt güzelliğine de doğrudan etkili olduğu düşünülmektedir. Mutlaka denemeniz gereken detoks tarifi arasında bulunur.

13- Brezilya Detoksu

Brezilya detoks tarifleri arasında bilinen ve ülkemizde de sıklıkla uygulanan tarifler arasında bulunur. İhtiyacınız olan malzemelerin bütünlüğü kişilerin damak zevkine de uyum sağlayacaktır. Ananas bu detoksun temel malzemesini oluşturur. Çeyrek ya da yarım ananas yeterli olacaktır.

22-farkli-detoks-tarifleri

Ananasın suyu ihtiyacınız olacaktır. Bunun yanı sıra içerisinde 1 tane jalepeno biberi ekleyebilirsiniz. Tatlı konusunda rahatsız olmayacaksanız içine eklemeler yapabilirsiniz. Daha tatlandırmak istiyorsanız 1 armut kullanabilirsiniz. Aynı şekilde 1 kırmızı elma da tatlandırmak adına yeterli olacaktır.

14- Hurmanın Tok Tutma Etkisi

Sıvı detoks tarifleri tercih edilmesinin temel sebebi zayıflamak olmaktadır. Kişiler belirli bir müddet katı gıda tüketmeyi engel olarak sıvı tüketime geçer. Bir yandan hem sindirimi hızlandırmak bir yandan da tok kalmayı sağlamak amaçtır. Son zamanların gözdesi cennet hurması da bu amacı kolaylıkla sağlayacaktır. Ancak dengeyi kurmak gerekir.

22-farkli-detoks-tarifleri

Göbek eriten detoks suyu tarifi arasında bulunur. İhtiyacınız olan malzemeler arasında ilk olarak detoks suyuna turuncu rengini veren cennet hurması vardır. 1 tane cennet hurması olması gerekir. 1 ya da yarım zerdeçal, 1 çay bardağı nar suyu yeterlidir. Olması zorunlu olmasa da tercihe göre 2-3 adet havuçta eklenebilir. Havuç eklenmesiyle tam bir turuncu rengini elde edebilirsiniz.

15- Mor Rengin Getireceği Güzellik

3 günlük detoks diyeti uygularken deneyimleyeceğiniz detoks suyu tarifleri arasında morun gücü bulunur. İçerisine koyulacak olan malzemeler neticesinde mor renk elde edilmektedir. Her evde kolaylıkla bulunacak malzemeler değildir. Ancak klasikleşmiş olan detoks tarifinden sıkılanlar için oldukça farklı ve unutulmayacak bir deneyim sağlayacak detoks tarifi olacaktır.

22-farkli-detoks-tarifleri

Uygulanırken 3 günlük detoks diyeti olarak uygulanabileceği gibi 1 günlük detoks programı da yapılabilir. Ancak bir günde büyük bir değişim ya da fayda beklemek karşılıksız olacaktır. Tam olarak bir fark görmek mümkün olmayacaktır. Yaban mersini, böğürtlen ve ahududu üçlüsünü dilediğiniz miktarda ekleyebilirsiniz. Ancak hedeflenen  miktar 2 su bardağını geçmemelidir.

22-farkli-detoks-tarifleri

Detoks tarifleri arasında bulunan bu morun gücünü yansıtan su için ekstra su ihtiyacınız da olacaktır. 1 bardak su işinizi görmeye yeter. Tercihe göre tarif içerisine daha tok tutması adına yulaf ezmesi ekleyen de vardır. Ancak detoks içerisinde pütürlük sevmeyenler için önerilmeyecektir. Bundan dolayı eklememelisiniz. İlla ekleyeceğim derseniz de yarım su bardağı yeterli olacaktır.

16- Salatalık ve Nanenin Birleşimi

22-farkli-detoks-tarifleri

Detoks denilince salatalık kullanımı sıklıkla rastlanır. Kişiler salatalıktan cilt güzelliği, göz altı morlukları için de yönelim sağlamaktadır. Salatalık detoksunun yanında taze nane kullanırsanız tat açısından değişik bir oluşuma erişebilirsiniz. Bir günlük kullanım için 1 salatalık ve birkaç adet nane yaprağı yeterli olacaktır. Tamamen su haline getirmek arttırmak için 1 su bardağı su ekleyelebilirsiniz. Nane midenize zararlı değilse rahatlıkla kullanabilirsiniz.

17- Ispanağın Kilo Vermeye Faydası!

22-farkli-detoks-tarifleri

Ispanağı değerlendirebileceğiniz ve detoks tarifleri diyetisyen önerileri arasında ıspanak yer alır. Sadece ıspanaktan elde edebileceğiniz gibi yanına malzeme de ekleyebilirsiniz. 3 bardak ıspanak yaprağı ya da bir demet ıspanağın yarısını kullanabilirsiniz. Yanına nane yaprağı ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra ekşi bir tat için limon dahi ekleyebilirsiniz. Yalnız ıspanağın çok sık tüketilmesi önerilmez. Haftada maksimum 2 kere yapabilirsiniz.

18- Nar Detoks Tarifleri

22-farkli-detoks-tarifleri

Nar detoksu mevsimine göre değerlendirilebilecek meyveler arasında yer alır. Narı sade olarak tüketmek istemeyen suyundan faydalanmak için kişiler için uygundur. Burada 3 adet nar ile tok tutacak bir sıvı elde edeceksiniz. Narın içerisinde doğal şeker bulunur. Doğal olsa da fazla tüketilmesi önerilmeyecek detoks suları arasında bulunur. Kişilerin 1 haftalık 1 aylık gibi uzun kullanımlarına, tüketilmelerine uygun olmayacaktır. Yapılması gereken 1 günlük detoks durumları için tercih edilebilir.

Detoks suyu ve Detoks ile zayıflama sürecinde ihtiyacınız olacak bilgiler;

19- Portakal ve Salatalık Birleşiminden Doğan Güzellik!

22-farkli-detoks-tarifleri

Aslında detoks tarifleri kilo verdiren tarifler arasında kolay akıllara gelmeyecek ikili arasında portakal ve salatalık bulunur. Ancak sürekli detoks suyu tüketen kişilere farklı tarifler gerecektir. Değişik damak tadı arayışında olan kişilerin değerlendirebileceği yöntemlerden sadece birisidir. 1 portakal ve 1 ya da 2 salatalık kullanabilirsiniz. Portakalın tatlı tarafını salatalık dengeleyecektir.

20- Mango Detoks Suyu

Mango ülke olarak alışık olunmayan tatlardan birisidir. Ancak gerek Akdeniz iklimi gerekse ülke dışından gelen bu meyvenin giderek tüketiminin yaygınlaştığı bilinir. Yurt dışında da kişilerin güzellik alanında kullandığı değerlendirdiği ürünlerden birisidir. Detoks suyu tarifi için de elbette kullanılacak bir malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır.

22-farkli-detoks-tarifleri

Detoks tarifleri ve faydaları konusunda yararlanmak için mangonun tamamen suyunu elde etmek gerekecektir. Burada dilerseniz mutfak robotundan geçirin dilerseniz parçalamadan hareket edin. 3-5 dilim mango ve tatlandırmak için limon dilimi ya da nane yaprağı kullanabilirsiniz. Ne kadar su içecekseniz genelde bir sürahi su için bu tarif uygulanır. Dilimli olan malzemeleri ekleyin ve en az 1 gün bekletin. Sonrasında tüketmeye başlayabilirsiniz.

21- Sütle Demlenmiş Yeşil Çay

Yeşil çayın en genel kullanımı su ile demlenmesidir. Ancak 3 gün gibi kısa sürede kilo vermek, vücutta yer alan zararlı unsurların uzaklaştırması için garanti tarifleri arasında bulunur. Yapılması gereken ise alışılmışın dışında hareket ederek birkaç malzemeyi de ekleyerek hareket etmektir. 3 günden fazla tüketilmemelidir. Dönem dönem 1 ay ya da 2 ayda bir kullanılabilir.

22-farkli-detoks-tarifleri

 

Yeşil çayın demlendiği bu detoks tarifleri için öncelikle bir fincan süt ısıtın. Daha sonra french press içine 1 tatlı kaşığı elinizde bulunan herhangi bir yeşil çayı ekleyin. İçerisinde yarım çay kaşığı tarçın ve yarım çay kaşığı zencefil ekleyin. Sütü de ekleyip tüm malzemeleri demlemeye bırakın. İçmeden önce taze olarak yapabilirsiniz. Bunu uygularken kahvaltı dışında ana öğün kullanılmamaktadır. Acıktıkça 3 ü geçmemek suretiyle yapıp kullanabilirsiniz.

22- C Vitamininin Faydası!

C vitaminden oluşan birden fazla ancak kolay bulunan malzemeler ile bu tarifi yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler greyfurt, limon olmaktadır. Yarım litre suyun içerisine, yarım su bardak dilimiyle greyfurt ve bir bardak salatalık dilimlenmiş halde eklenmelidir. Tercihe göre taze nane yaprakları da eklenebilir. Tüm malzemeleri ekledikten sonra bu karışım 1 gün boyunca bekletilirse iyi olur. Beklettikten sonra afiyetle tüketilebilir. Acıktıkça genelde 2 ana öğün içeisinde alınabilir.

22-farkli-detoks-tarifleri

Sağlıklı beslenmek her bireyin amaçları arasında yer alır. Özellikle bunun kapsamında vegan ve vejetaryen beslenme bilinir. Ancak günümüzde giderek genişleyip çeşitleyen bir durum vardır. Pesketaryen beslenme bunların arasındadır. Peki pesketaryen diyet nedir? Pesketaryen Beslenme Nedir? Pesketaryen Diyeti Nasıl Uygulanır yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz!

Detoks suyu ne işe yarar, sağlıklı mı?

Detoks suyu, vücudunuzdaki toksinleri atmanıza ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olması iddiasıyla popüler hale gelen bir içecektir. Ancak, detoks suyunun sağlık yararları hakkında bilimsel bir kanıt yoktur.

Detoks suyu, suya çeşitli meyve, sebze ve otlar ekleyerek hazırlanır. Bu içeceklerin bazıları, özellikle C vitamini, antioksidanlar ve lif açısından zengin olduğu için sağlıklıdır. Ancak, bu içeceklerin içindeki maddelerin vücudunuzdaki toksinleri atmanıza yardımcı olduğu veya kilo vermenizi hızlandırdığına dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Ayrıca, detoks suyu sıkı bir diyet planının parçası olabilir ve bu diyet planları genellikle sınırlayıcıdır ve gereksiz yere kalori alımını kısıtlarlar. Bu nedenle, bu diyetler uzun süre uygulanamaz ve sağlıklı beslenme prensiplerine uymazlar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.