Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İlaç ve Eczane Ürünleri
 4. »
 5. Ecza Dolabının Baş Tacı Gripin İlaç Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Ecza Dolabının Baş Tacı Gripin İlaç Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Bilgece Bilgece - - 11 dk okuma süresi
14 1
Gripin ilaç ne işe yarar?

Soğuk havaların devam ettiği şu günlerde gripin ilaç ve benzeri eczane ürünlerinin satışında devlet tedbirleri alınmaya devam ediliyor. Bu ilaç salgın hastalıkların yanı sıra diğer hastalıklar için de fayda sağlayan bir ilaçtır. Gripin Nedir? Gripin Ne İşe Yarar? Gripin Faydaları Nelerdir? Gripin Neye İyi gelir? sorularınıza yanıt arıyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

YouTube video

Gripin birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı için insanlar gripin ilaç ne işe yarar gibi sorularla meşgul olmaktadır. Gripin ilacı temel olarak soğuk algınlığı ve soğuk algınlığı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan yüksek ateşin olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

Gripin ilacı tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullanılan bir ilaçtır. Bu doğrultuda takviye edici bir ilaç olarak kullanılan gripin ilaç hangi hastalıklarda kullanılır sorusu sıkça sorulmaktadır. Gripin ilaç genel itibariyle soğuk algınlığı ve grip hastalıklarında kullanılan bir ilaçtır. Gripin ilacı ayrıca gribal enfeksiyonlarda, boğaz ağrısında ve vücut kırıklığı gibi hastalıklarda da kullanılabilen bir ilaçtır.

Gripin Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığı hastalıkları tedavi edilmediği takdirde yüksek ateşe neden olurlar. Yüksek ateşin uzun süre tedavi edilmemesi hastanın havale geçirmesine sebep olabilir ve bu da kötü sonuçlar doğurabilir. Yüksek ateşin bu kadar önemli olmasının sebebi ise yüksek ateşin daha hızlı nefes alıp vermeye bu da kalbin daha çabuk yorulmasına neden olur. Ayrıca yüksek ateş kan hücrelerine de zarar verdiği için kansızlığa neden olur kansızlıkta akciğer yetersizliğine sebep olur. Yüksek ateş ayrıca kan şekerini olumsuz etkiliyor ve buna bağlı olarak kronik hastalıklarda ataklar meydana geliyor. Yüksek ateş epilepsi hastası çocuklarda ve yetişkinlerde kasılmalara ve havalelere neden olabiliyor.

Gripin faydaları da tam da burada ortaya çıkmaktadır. Gripin diğer ilaçların aksine eczanelerin yanı sıra marketlerde de satılabilmektedir. Bu nedenle kolaylıkla bulunabilen bu ilaç fiyatı ile de insanlar tarafından hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Grip ve soğuk algınlığı enfeksiyonlarında halsizlik, yüksek ateş, tansiyon, yorgunluk, şeker düşmesi veya yükselmesi, kalp yetersizliği ve ritim bozukluğu gibi durumlar görülebilir.

Hastalığın yanı sıra kullanılan grip ilaçları da bazı yan etkiler gösterebilirler. Gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığı hastalığında kullanılan ilaçlar hastalık nedeniyle meydana gelen şikayetleri yok etmek için kullanılır. Gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığı hastalıklarında kullanılar ilaçlar aynı zamanda ödem atma, ödem çözme gibi etkileri de gösterir.

Gribi Anında Kesen İlaç Gripin Nedir?

Gripin ilaç ne işe yarar?
Gripin ne işe yarar?

Gripin nedir ve ne işe yarar bilmeyenler için kısaca şöyle anlatalım; Gripin hap hafif ve orta derecedeki ağrı ve ateşlenme hastalıklarında kullanılır. Gripin ilaç diğer parasetamol içerikli ilaçlarla ya da ağrı kesicilerle birlikte kullanılmamalıdır.

Gripin hap eğer ki baş ağrısını dindirmek için kullanılıyorsa çok uzun süre devam edilmemelidir. Aksi takdirde sürekli devam eden kronik baş ağrılarına neden olabilir. Ayrıca karaciğer ve böbrek hastalıklarından biri ya da ikisi de varsa Gripin kullanılmamalıdır. Konu ile alakalı en çok merak edilen sorulardan biri de gribe gripin hapı iyi gelirmi sorusudur.

Gripin neye iyi gelir diye merak edenler için kısaca şöyle aktaralım;

 • Gribal enfeksiyonlarda
 • Hafif, orta ve yüksek düzeyli ateşlenmelerde
 • Ağrı kesici
 • Migren ağrılarının tedavisinde
 • Baş ağrısı
 • Eklem ağrıları
 • Kas ağrıları
 • Kireçlenmeye bağlı eklem ağrılarında gripinin faydaları görülmektedir.

Gripin İlacı Nasıl Kullanılır?

Gripin ilaç ne işe yarar?
Gripin nasıl kullanılır?

Gripin ilacı doktorun reçeteye yazdığı dozda kullanılmakla beraber ortalama olarak günde en fazla 3 defa kullanılabilir. Bir kaşe içerisinde bulunan ilaç toz şeklindedir ve bu toz bir bardak suya boşaltılarak çözülmesi sağlanır ve çözülme gerçekleştikten sonra oral yolla yani ağız yoluyla kullanılır. Ancak tozun boşaltılması biraz uğraştırıcı olduğu için dilerseniz kaşe içerisinde yer alan tableti direkt olarak bir bardak suyun içerisine bırakabilir ve çözülmesinin ardından kullanabilirsiniz. İlacın su içerisinde çözülmesi ortalama 1-2 dakikalık bir süreçtir. Gripin ilaç 16 yaş ve altında günde en fazla 1 defa kullanılmalıdır. Aksi takdirde yukarıda da bahsettiğimiz gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Grip tedavisi için Gripin dışında pek çok ilaç da reçete edilmektedir. Bu ilaçlara dair detaylı bilgiler;

Gripin İlaç Rehberi ve Yan Etkileri

Kullandığımız her ilaçta olduğu gibi Gripin ilacında da bazı olası yan etkiler mevcuttur. Bu olası yan etkiler şunlardır;

 • Karın ağrısı
 • Nefes almada güçlük
 • Kurdeşen
 • Dudaklarda, yüzde ve dil ile boğazda şişlik ve buna bağlı olarak nefes alıp vermede zorluk
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Hazımsızlık ve kabızlık
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Sürekli uyku hali
 • Vücudun bazı bölgelerinde uyuşma, yanma ve karıncalanma hissi
 • Üst solunum yolu hastalık belirtileri yaygın bir şekilde görülen yan etkilerdir.Gripin ilacı da diğer soğuk algınlığı ilaçlarında olduğu gibi isteğe bağlı olarak kullanılmamalıdır.  Yüksek tansiyon ve çarpıntı gibi hastalıkları olan kişilerin Gripin türündeki ilaçları kullanmaları oldukça tehlikelidir. Kalp damar ve tansiyon hastalığı olan kişiler bu tür ilaçları kullanmaları sonuçları ölüme kadar varan olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. O yüzden bu tür ilaçlar doktor veya eczacı kontrolünde uygun dozda kullanılmalıdır.

Gripin İlaç Fiyat 2023

Gripin ilaç ne işe yarar?
Gripin ilaç ne işe yarar?

Gripin ilaç fiyat 2022 en çok merak edilen hususlardan biridir. Bu ilacın 2022 yılı içerisindeki ortalama fiyatı 14 lira civarındadır. Gripin yasaklandı mi sorusu da halk arasında soru işareti oluşturan hususlar arasında yer almaktadır. Ülkemizde şu an için böyle bir durum söz konusu değildir. Tüm eczanelerden temin edebilirsiniz.

Gripin İlacı Adet Söktürürmü?

Gripin ilacı adet söktürürmü sorusu adet düzensizliği olan birçok kadının cevabını araştırdığı sorular arasında yer almaktadır. Bu ilacın adet söktürücü etkisi bulunmamaktadır. Adet düzensizliği ile ilgili problem yaşadığınız zaman bir uzmana danışmak daha doğru olacaktır. Adet düzensizliği ya da adetin gecikmesi bazen ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Bu nedenle böyle bir problem ile karşılaşıldığı zaman bir uzmandan tavsiye almak gerekmektedir.

Gripin ilacının içeriği nedir?

Gripin ilacının içeriği parasetamol ve kafeindir. Parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak etki ederken, kafein ise merkezi sinir sistemini uyarır.

Gripin ilacının uyku açıcı etkisi var mı?

Gripin ilacının uyku açıcı etkisi vardır. Bu nedenle gece yatmadan önce kullanmamak gerekir. Uyku açıcı etkisi kafeinden kaynaklanmaktadır.

Gripin ilacı nasıl kullanılır?

Gripin ilacı doktorunuzun reçete ettiği şekilde veya prospektüste belirtildiği gibi kullanılmalıdır. Genellikle günde maksimum 3 defa bir bardak suya karıştırarak içilir.

Gripin ilacının yan etkileri nelerdir?

Gripin ilacının yan etkileri arasında alerjik reaksiyonlar, karaciğer hasarı, böbrek hasarı, mide rahatsızlıkları, baş dönmesi, uykusuzluk gibi durumlar sayılabilir. Bu yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuza başvurunuz.

Gripin ilacının fiyatı nedir?

Gripin ilacının fiyatı eczanelerde ve online satış sitelerinde değişiklik gösterebilir. Ancak ortalama olarak Gripin ilaç fiyatının 10 TL civarında olduğu söylenebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.