«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Psikolojisi Bozuk Kadın Davranışları Nelerdir? 4 Noktaya Dikkat!

Psikolojisi Bozuk Kadın Davranışları Nelerdir? 4 Noktaya Dikkat!

psikolojisi-bozuk-kadin-davranislari

Normal dışı durumun mevcut olduğu psikolojisi bozuk kadın davranışları ya da erkek davranışları olarak fark edilebilmektedir. Çoğu kişi kendi hayatında farklılık olduğunun, anormal giden bir gidişatın farkında değildir. Çevre tarafından geçmişe nazaran ters giden bir durumun olduğu daha kolay anlaşılabilmektedir. Ancak sizler de genel olarak belirtilen bazı kategorilere bakarak psikolojik sağlamlığınızı kontrol edebilirsiniz.

Psikolojinin Bozulduğunu Gösteren Durumlar Kesin Sonuç Verir mi?

Psikoloji en az fiziksel rahatsızlıklar kadar önemlidir. Kişiler fiziksel durumlarla karşılaştığında hayatı ne kadar zorlaşırsa psikolojisi bozulduğunda da bu durum geçerlidir. Hatta çoğu psikolojik rahatsızlık fiziksel belirtilerle ortaya çıkar ve kişinin hayatını ciddi anlamda zor duruma getirir. Peki psikolojinin bozulduğunu gösteren durumlar kesin sonuç verir mi?

psikolojisi-bozuk-kadin-davranislari
Psikolojisi Bozuk Kadın Davranışları

Psikolojisi bozuk kadın davranışları incelenmeden önce bu konuya değinmek daha doğru olacaktır. Öncelikle her psikolojik tanının kendi içerisinde özel belirtileri, davranışlarının olduğunu unutmamak gerekir. Aynı şekilde bu belirtilerinin hepsi herkeste eşit şekilde ortaya çıkmaz. Psikoloji kişiler üzerinde farklı etkiler bırakacağından bahsedilecek davranışları, etkileri kendinizde gözlemliyorsanız ‘psikolojim kesin bozuldu’ diyerek moral bozmadan bir uzmandan yardım almalısınız.

Bahsedilecek belirtiler, belirli bir hastalık bazında değil genel olarak kişilerin psikolojik gidişatının kötü olduğu durumlarda ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda dönem dönem birçok birey de yaşayabilmektedir. Bu yüzden psikolojinizin gerçekten kötü etkilendiğini, bozulduğunu anlamanın en doğru yolu bir Psikolojik Danışman, Psikolog ya da Psikiyatrist’e başvurarak ilerlemek olacaktır.

Psikoloji Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Psikolojik bozukluklar çoğu zaman fiziksel ve ruhsal belirtilerle kendisini gösterir. Alışılmış yaşantının dışında genelde isteğiniz dışında oluşmuş değişimler, rahatsız eden durumlar düşünülmesi gereken belirtileri gösterir. Bunun yanı sıra kişilik özelliklerinde kendinizi ya da karşısınızdaki kişiyi tanıyamayacak kadar bir değişim varsa da bir uzman görüşünden faydalanmak gerekir. Psikolojisi bozuk kadın davranışları kadar erkeklerde de görebileceğiniz inceleyebileceğiniz davranışlar aşağıdaki gibidir.

1- Sürekli Uyku ya da Uyanıklık Hali

Psikolojisi bozuk erkek davranışları ve kadın davranışlarında ilk olarak belirtiler uyku düzeninde çıkmaktadır. Uyku düzeni her insan için değişiklik elbette gösterebilir. Ancak eskiye nazaran daha mı çok uyumaya başladınız? Uyansanız bile yataktan çıkmak istemiyor tüm gününüzü yatakta mı geçiriyorsunuz? Aynı şekilde, hiç uyuyamıyor günlerce uyumasanız bile içinizde bir enerji mi hissediyorsunuz? Sorular eğer sizi anlatıyorsa düşünmeniz gereken bazı konular olabilmektedir.

2- İştahsızlık ya da Aşırı Yeme Hali

Psikoloji bozukluğu nasıl anlaşılır sorusunda araştırılan ve gözlemlenen durumlardan birisi de yeme düzenidir. Özellikle psikolojisi bozuk kadın davranışları arasında sıklıkla karşılaşılmaktadır. Sürekli yeme hali, doymama tam tersine hiç yemek istememe ve ciddi kilo kayıpları yaşamınızda ters giden bir durumun habercisidir. Yaşadığınız bu durum 3-4 ay gibi uzun süreli bir durumsa psikolojik bir yardım almayı düşünebilirsiniz. Depresyon için en çok incelenen konulardan birisidir.

3- Aşırı Duygusallık/ Her Durumu Ağlayabilme

psikolojisi-bozuk-kadin-davranislari

Aşırı duygusallık kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de gözlemlenebilecek bir durumdur. Ancak her şeyin bir dozu olması gerekir. Eğer ağlanması gereken durumların ötesinde acıma, göz yaşı oluşması ve kafaya takma gibi özellikleriniz varsa bu kişilik özelliklerinizin de ötesinde bir durum olabilir. Üstelik tüm bunlara doğuştan da sahip olabilirsiniz. Eğer çevrenizden çoğunlukla üzüldüğünüz şeyler için tepki alıyorsanız sandığınızdan çok öte hassas bir kişiliğe sahip olabilirsiniz.

4- Psikolojisi Bozuk Kadın Davranışları | Yaşam Stilinde Ciddi Değişmeler

Belirli bir yaşa kadar çevrenizdeki insanların sizi tanımlayabilecekleri bir düzende, kişilikte yaşamınızı sürdürmüş olabilirsiniz. Ancak yaşamınızın bir döneminde özellikle farkında olmadan ciddi bir değişiklik yaşadınız mı? Mesela normalde hiç öfkelenmeyeceğiniz bir konuya öfkelenmek, en basit olaylara bile tahammül seviyenizin değişmesi gibi olabilir. Aynı şekilde insanlara genel yönelimleriniz; insanlardan uzaklaşmak-yalnız kalmak ve insanlarla aşırı içli dışlı olma durumlarını yaşıyorsanız yaşamınızı gözden geçirmeniz gerekebilir. Psikolojisi bozuk kadın davranışları arasında sık rastlanan bir durumdur. Cinsellik konusuna aşırı ilgi ya da aşırı uzaklaşma da bunlardan birisidir.

5- Psikolojik Hastalıkların Fiziksel Belirtileri

Psikoloji bozulduğunda fiziksel olarak belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Her hastalığın kendi semptomu değişiklik gösterir. Ancak genel olarak gözlemlenen fiziksel durumlar arasında; mide bulantısı, baş ağrısı, kas kasılmaları, dikkat toplayamama, konuşmakta çekinme, boyun ve sırt ağrıları bulunur. Özellikle rahatsızlığınızı doktora gitmenize rağmen bir bulgu ve çözüm bulamıyorsanoz psikolojik hastalıkların fiziksel belirtileri olarak ortaya çıkabileceğini düşünmek gerekir.

Psikolojisi Bozuk Kadın Davranışları ve Psikolojisi Bozuk Erkek Davranışları Aynı mı?

Psikoloji dünyası kadın ve erkek arasında ayrım yapmadan aynı düzeyde inceleme, tanılama yapmaktadır. Psikolojisi bozuk kadın davranışları olarak aktarılan her bilgi erkekler için de geçerli olacaktır. Hastalıkların ya da kişilik bozukluklarının görülme sıklığı erkek ve kadınlar arasında değişebilir. Ancak tanıyı almış kişilerin cinsiyeti fark etmeksizin aşağı yukarı bir şekilde aynı belirtileri vermesi gerecektir. Çünkü psikolojik sorunlar cinsiyete göre değil, tanılama listesine ve bilime göre hareket eder.

Psikolojisi Bozuk Erkek Nasıl Düzelir?

Psikolojisi bozuk erkek davanışları gözlemlenen kişi öncelikle bu durumun farkında olması gerekir. Çoğu psikolojik rahatsızlığın tedavisi, çözümü vardır. Burada önemli olan unsur kişinin farkında olup psikolojik destek alma konusunda istekli olmasıdır. Eğer sağlıklı karar vermeye yatkınlığı varsa gönüllülük esasıyla hareket edilmelidir. Ancak sağlıklı karar veremiyor, çevresinin hayatını tehlikeye atıyorsa gönüllülük aranmadan aile kararıyla hastaneye de yatırılabilir.

Psikoloji Bozukluğu Belirtileri Testi Nedir? Psikolojim Bozuk mu Testi Çöz

İnternet gibi bir ortamdan psikolojisi bozuk kadın davranışları okunarak şüphelenerek, psikoloji bozukluğu belirtileri testi çözülmek istenebilir. Hatta internet sitelerinde buna yönelik gerçekten testler olabilir. Ancak hepsinin bilimsellikten uzak, gerçek bilgi vermediğini unutmamalısınız. Her nasıl kalp rahatsızlığı teşhisini siz internetten test çözüp kendinize koyamıyorsanız psikolojide de aynı durum geçerlidir.

Psikolojim Bozuk Yardım Edin! Peki Ne Yapmalı?

Psikolojisinin bozuk olduğunu düşünen ya da yardım almak isteyen kişiler bulunmaktadır. Toplum arasında psikolojiye karşı  yeterince değer verilmemesi, hafife alınması ve gerekli bilgilendirilmelerin yapılmaması kişilerin bu konuda ne yapacağını bilemez hale gelmesine sebep olur. Öncelikle kişilerin bir yardım almaya karar verdiğinde yapabilecekleri seçenekler vardır.

İlk yöntem, devlet destekli yardımlara başvurmaktır. Devlet hastanelerinde yer alan psikiyatristlerden randevu alabilirsiniz. Herhangi bir ücret vermeden rahatsız olduğunuz konuyu dile getirebilir hatta isteğiniz doğrultusunda yönlendirme ile psikolog görüşmesi elde edebilirsiniz. İlaç dışında psikoterapiler ile psikolojisi bozuk kadın davranışları olarak düşündüğünüz konuları tartışabilirsiniz. psikolojisi-bozuk-kadin-davranislari

Maddi olarak bir kaygınız yoksa ve bunun için bir bütçe ayırabilecek konumdaysanız özel kliniklere başvurabilirsiniz. İnternet üzerinden ya da çevrenizde psikolojik danışman, psikolog ve psikiyatrist araştırabilirsiniz. Her seans için belirli bir ücret karşılığında yardım alabilirsiniz. Yüz yüze yapabileceğiniz gibi internetten yüz yüze ya da telefon yöntemiyle de yardım talep edebilirsiniz. Daha iyi bir yaşam için kendiniz, sevdikleriniz ve çocuk sağlığı için yardım alabilirsiniz.

Kadınlar arasında görülen en yaygın psikolojik rahatsızlıklar arasında yeme bozuklukları bulunur. Takıntılı olarak yemek yememe ya da çok yeme görülebilir. Bunlardan birisi de Anokresia Nervoza olmaktadır. Anoreksik Nedir? 5 Anoreksiya Nervoza Belirtisi yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *